Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


22.09.2020
Blízký vzdálený svět zákrytů a erupcí

Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.

25.08.2020
Proměnné hvězdy pod drobnohledem

Amatérští astronomové z celé republiky se setkali v naší hvězdárně. Po celý týden zde probíhá jubilejní 60. ročník praktika pozorovatelů proměnných hvězd. Na programu jsou přednášky, noční pozorování, zpracovávání výsledků a odborné diskuze. Výsledkem společné práce jsou světelné křivky, znázorňující změny jasnosti pozorovaných vesmírných objektů.

11.05.2020
Astronomický kroužek aneb duben ON-LINE

Jak jsme vás již informovali, astronomický kroužek probíhá od března prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu pokračoval i v měsíci dubnu, kdy proběhlo 5 on-line schůzek. Náměty těchto virtuálních setkání se vztahovaly k některým z astronomických jevů a k fyzikálním zákonům.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Odborná činnost » Výsledky pozorování » Pozorování proměnných hvězd – březen 2020

Pozorování proměnných hvězd – březen 2020

S odstupem času jsme se vrátili k pozorování zákrytových dvojhvězd, které jsou v programu vedené již mnoho let. Zpravidla se jedná o objekty se změnami v O-C diagramu, které mohou být způsobené přenosem hmoty mezi složkami nebo přítomností třetí hvězdy v systému. V březnu jsme měli možnost pozorovat 13 nocí, během nichž bylo pořízeno 26 330 měření jasnosti proměnných hvězd.
 
V roce 2007 jsme publikovali práci, ve které byla analyzována pozorování zákrytové dvojhvězdy CL Aur v letech 2001 – 2007 (Wolf a kol., IBVS 5780, 21.6. 2007). Z ní vyplývá, že kromě dvojice zakrývajících se hvězd s periodou 1,24437505 dne se nachází v systému třetí hvězda na poměrně excentrické dráze e = 0,32 ± 0,02 s periodou oběhu 7910 ± 80 dní (21,7 ± 0,2 let). Nová pozorování z března 2020 naznačují, že tyto výsledky jsou správné, kdy podle předpovědi z roku 2007 se dokončuje další cyklus oběhu třetí hvězdy. V dalších letech se ještě ukáže zpřesnění této periody.
 
 
Obrázek 1:  O-C diagram CL Aur převzatý z publikace Wolf a kol., IBVS 5780. Na základě dostupných dat pozorovaných okamžiků minim od roku 1905 do roku 2007 byla odvozena i perioda třetí hvězdy 21,7 let. Zejména v posledních letech se díky přesné fotometrii pomocí CCD kamer zpřesnily výsledky měření. Plná čára pak představuje předpokládaný průběh O-C diagramu do dalších let.
 
 
Obrázek 2: O-C diagram převzatý z O-C brány stránek sekce SPHE (Sekce proměnných hvězd a exoplanet). Poslední červený bod představuje určený okamžik minima CL Aur z března 2020 pozorovaný na hvězdárně ve Valašském Meziříčí. Podle tohoto měření i předchozích to vypadá, že predikce z roku 2007 je správná a v následujících letech by pozorovaná minima měla nastávat o něco dříve oproti jejich předpovědi.

autor: Ladislav Šmelcer


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje