Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » O nás » Novinky » Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

14.04.2024

Program odborné stáže studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR v rámci předmětu SLO/PA (tedy přístroje pro astronomii) na Hvězdárně Valašské Meziříčí, p. o. byl opravdu náročný. Po nezbytném úvodu, seznámení s pracovištěm, jeho odborným programem, technickým vybavením, ale také s bezpečnostními pokyny, přišly na řadu odborné bloky vedené danými odbornými pracovníky.

V pátek se studenti věnovali zejména pozorování meteorů a pořizování spekter jasných meteorů. Kromě seznámení s vlastní technikou, nastavením observační sítě a základními parametry byla pozornost věnována spektrografii. Večerní program pak patřil astronomickému pozorování zejména Měsíce a dalších objektů noční oblohy. Blok věnovaný pozorování meteorů pokračoval další den ukázkou zpracování spekter a principů výpočtu drah meteorů.

Další program byl zaměřen na pozorování projevů sluneční aktivity, tedy na sluneční skvrny, protuberance, erupce apod. Vlastnímu pozorování těchto jevů zmodernizovanými přístroji v budově odborného pracoviště předcházelo představení principů pozorování i podstaty sluneční aktivity a souvisejících jevů. Hlavním cílem pozorování bylo seznámit se s observačními postupy, technikou a pořídit si dostatečný počet kvalitních pozorování pro další zpracování.

Sobotní večer patřil odborné části pozorování proměnných hvězd a také erupcí slunečního typu na jiných hvězdách, kterému se hvězdárna dlouhodobě věnuje. Studenti se dozvěděli jakou observační technikou se tato pozorování provádí a jaké jsou základní postupy při zpracování pořízených dat.

Nedělní dopoledne bylo věnováno kalibraci snímků projevů sluneční aktivity a samostatné práci. Výsledky práce studentů byly opravdu dobré, ostatně můžete posoudit sami v přiložené fotogalerii.

Akce byla opravdu vydařená a uvidíme, jak to bude s počasím u té další…

autor: Libor Lenža


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies