Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » O nás » Novinky » Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

05.01.2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.


Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem (letos kupodivu skoro samí tatínci).
V roce 2023 proběhly již tři schůzky, první dvě byly věnovány Sluneční soustavě. Lektor Petr Zelený, odborný pracovník hvězdárny, zcela vyčerpávajícím způsobem představil všechno, co o naší Sluneční soustavě víme, předvedl několik názorných ukázek, např. porovnání velikostí hvězd, planet a měsíců, porovnání vzdáleností, hmotností, oběh Země kolem Slunce a střídání ročních období, měsíční fáze apod. V průběhu dvou schůzek zodpověděl na desítky, možná i stovky, zvídavých dotazů.
Prosincové setkání si připravili dva mladí a nadějní vědci z Mendelovy univerzity v Brně, věnující se profesně biologické chemii. Na jedno prosincové dopoledne se z dětí a rodičů stali chemici, dozvěděli se spoustu zajímavých věcí, některé pokusy jen sledovali z patřičné vzdálenosti, do jiných se naopak aktivně zapojili.
V lednu čeká členy klubu schůzka velmi pracovní, bude o 3D tisku, včetně ukázek, a o programování robotů ze stavebnice lego.
Témata dalších schůzek se připravují, snažím se najít zajímavé téma, vhodného lektora, ale také vyhovět přáním kluků z tohoto ročníku, nebo i využít zkušenosti z ročníků předešlých. V zásobě máme třeba meteorologii, matematiku, češtinu, dějiny, ale také pozorování denní i noční oblohy, kvízy, hry a soutěže.
Na začátek každého setkání dostávají členové na zahřátí jednu zašifrovanou informaci, pokaždé s použitím jiné šifrovací metody. Jakmile budou umět víc způsobů luštění, uděláme si velkou šifrovací hru v terénu.
Členové (kluci i rodiče) se sice vidí jen jednou za měsíc, ale zdá se, že si rozumí a že našli společnou řeč. A to je velmi důležité, že si i rodiče mohou vyměnit zkušenosti a načerpat nové inspirace.

autor: Naďa Lenžová


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies