Z české hvězdárny až pod hvězdnaté nebe chilských And. Cesta, která propojuje dvě polokoule jediným cílem: zachytit stopu minulosti Sluneční soustavy – a právě jejich zachycení a analýza spojují evropské nebe s chilskými výšinami. Nová síť kamer a spektrografů sleduje meteory, které nám odhalují chemické složení dávných těles a možná i samotný původ planet. Za technickým pokrokem se skrývají měsíce příprav, testování a náročná instalace v nesnadných podmínkách Jižní Ameriky. Jak se český tým vydal naproti vesmíru a proč je jižní obloha pro výzkum taktéž důležitá?
V prvním prázdninovém týdnu si vám dovoluji nabídnout malé ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu, které již řadu let působí na naší hvězdárně.
Stát se vystudovaným astronomem nebo astrofyzikem bylo na počátku vzniku hvězdáren v 50. letech spíše snem než realitou. Veřejný vzdělávací systém tehdy nabízel pouze dvě cesty, jak se k astronomii či astrofyzice přiblížit – ani jedna z nich však nebyla příliš vhodná pro praktickou práci na hvězdárně."
Astronomická sekce Muzejní společnosti ve Valašském Meziříčí (1944-1953)
![]() |
Astronomická sekce Muzejní společnosti ve Valašském Meziříčí (1944 - 1953) Astronomická sekce Muzejní společnosti ve Valašském Meziříčí vznikla v roce 1943 po několika neúspěšných pokusech založit odbočku České astronomické společnosti. Vznik umožnil tehdejší předseda muzejního spolku Bohumil Kašlík (1894 - 1974). V roce 1944 astronomická sekce pořádala výstavu, kde prezentovala svoji činnost. Její členové mimo jiné předváděli veřejnosti, jak lze vybrousit zrcadla pro astronomické dalekohledy. Na výstavě byly také představeny architektonické návrhy budovy spolkové hvězdárny. |
12345 | Následující »» |