Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Zatímco ještě před týdnem mrzlo, až praštělo, nyní zažíváme téměř jarní počasí.
Oteplení o 24,3 °C za pouhé tři dny zaznamenala stanice Českého hydrometeorologického ústavu, umístěná v areálu naší hvězdárny. „Minulé pondělí jsme naměřili denní minimum -16,5 °C, ale ve čtvrtek už teploty dosáhly denního maxima 7,8 °C,“ informuje odborný pracovník hvězdárny Petr Zelený.
Mráz, místy docela třeskutý, nás svíral docela dlouho. „Od 5. února ve 22:00 hodin do 17. února ve 12:30 hodin teplota nevystoupila nad bod mrazu,“ doplňuje Zelený. Rekordní hodnoty pro nynější období ale překonány nebyly. „Nejnižší teplotu, která činila -25,2 °C, jsme naměřili 28. února 1963. Naproti tomu 25. února 1990 jsme zaznamenali +18,6 °C,“ uzavírá odborný pracovník hvězdárny.
autor: Josef Beneš