Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Workshop Sekce proměnných hvězd a exoplanet – práce s fotometrickými daty

Workshop Sekce proměnných hvězd a exoplanet – práce s fotometrickými daty

Ve dnech 11. – 13. května 2012 proběhlo setkání pozorovatelů proměnných hvězd v areálu hvězdárny ve Valašském Meziříčí. V současné době se mezi amatérskými pozorovateli rozšiřuje moderní vybavení na sledování noční oblohy – CCD kamery. Před 10-15 lety tato technika byla poměrně drahá a nedostupná běžnému uživateli. Dnes již není takový problém si tyto přístroje pořídit. Druhou otázkou však je, jak tyto získané snímky správně pořídit, zpracovat a případné výstupy i publikovat. Proto vyvstala potřeba u pozorovatelů uspořádat školení na toto téma.

V prostorách učebny v budově odborného pracoviště se v pátek 11. května sešlo 18 zájemců o tuto akci. Celý workshop byl rozdělen na několik samostatných programů. První blok přednášek byl věnován zpracování CCD snímků programem Muniwin. Tento program, jehož autorem a vylepšovatelem je David Motl, se sestává z několika samostatných podprogramů, které provádí postupné zpracování snímků až k finální fotometrii. Jaroslav Trnka posluchačům zejména objasňoval nastavení základních parametrů programu. Podobnou problematikou nás seznámil i Pavol Dubovský, který představil zpracování snímků programem MCV.

V současné době jsou velmi rozšířené i digitální zrcadlovky (tedy digitální fotoaparáty), které je také možné využít například pro fotometrii proměnných hvězd. Pořízení snímků a pravidla, jak správně postupovat, se dozvíte z návodu, který je dostupný na stránkách sekce. Martin Mašek seznámil účastníky akce s novou verzí programu Muniwin, kde jsou přidány funkce umožňující zpracování snímků z DSLR.

Pokud už získáme data z našich pozorování, je možní s nimi dále nějakým způsobem nakládat. V našem případě se v poslední době řeší správnost určování minim zákrytových dvojhvězd. Mnoho astronomů používá metodu, kterou v roce 1956 publikovali holandští astronomové Kwee a van Woerden, která byla později aplikována do programu AVE. Jak se ukazuje, tato metoda není úplně přesná a je možné ji nahradit přesnějšími matematickými metodami. Bohužel pro uživatele a zpracovatele dat to znamená, že určování minim není úplně triviální. Jiří Liška nám přednesl nedostatky původní metody a její nepřesnosti. Pro amatérské astronomy je potěšující, že přislíbil určité zpracování automatického software, který by mohl pracovat a dávat výsledky a výstupy podobně jako program AVE.

V dalším bloku přednášek se řešily otázky skládání pozorování, konstrukce fázových křivek a hledání period v datech.
Poslední blok přednášek byl věnován publikování dat napozorovaných minim zákrytových dvojhvězd a tranzitů exoplanet prostřednictvím elektronického formuláře. Jaroslav Trnka jako správce databáze upozornil na časté chyby při vkládání dat, které později ztěžují zpracování a kontrolu pro následnou publikaci.

V podobném duchu se nesla i přednáška Kateřiny Hoňkové a Jakuba Jurýška, kterak publikovat pozorování fyzických proměnných hvězd. Důležitou součástí uložení dat je jejich převod instrumentálních dat do standardního fotometrického systému. Podrobnější informace a skript od Luboše Bráta je možné získat na stránkách sekce v rubrice Download. Podobně zde naleznete i odkaz na program Muniwin.

Uspořádaná akce splnila svůj cíl. Pro nové pozorovatele, kteří teprve začínají s fotometrií proměnných hvězd, setkání přineslo mnoho nových informací a zkušeností pro jejich další práci.

 

autor: Ladislav Šmelcer


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies