Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Ve dnech 11. – 13. května 2012 proběhlo setkání pozorovatelů proměnných hvězd v areálu hvězdárny ve Valašském Meziříčí. V současné době se mezi amatérskými pozorovateli rozšiřuje moderní vybavení na sledování noční oblohy – CCD kamery. Před 10-15 lety tato technika byla poměrně drahá a nedostupná běžnému uživateli. Dnes již není takový problém si tyto přístroje pořídit. Druhou otázkou však je, jak tyto získané snímky správně pořídit, zpracovat a případné výstupy i publikovat. Proto vyvstala potřeba u pozorovatelů uspořádat školení na toto téma.
V prostorách učebny v budově odborného pracoviště se v pátek 11. května sešlo 18 zájemců o tuto akci. Celý workshop byl rozdělen na několik samostatných programů. První blok přednášek byl věnován zpracování CCD snímků programem Muniwin. Tento program, jehož autorem a vylepšovatelem je David Motl, se sestává z několika samostatných podprogramů, které provádí postupné zpracování snímků až k finální fotometrii. Jaroslav Trnka posluchačům zejména objasňoval nastavení základních parametrů programu. Podobnou problematikou nás seznámil i Pavol Dubovský, který představil zpracování snímků programem MCV.
V současné době jsou velmi rozšířené i digitální zrcadlovky (tedy digitální fotoaparáty), které je také možné využít například pro fotometrii proměnných hvězd. Pořízení snímků a pravidla, jak správně postupovat, se dozvíte z návodu, který je dostupný na stránkách sekce. Martin Mašek seznámil účastníky akce s novou verzí programu Muniwin, kde jsou přidány funkce umožňující zpracování snímků z DSLR.
Pokud už získáme data z našich pozorování, je možní s nimi dále nějakým způsobem nakládat. V našem případě se v poslední době řeší správnost určování minim zákrytových dvojhvězd. Mnoho astronomů používá metodu, kterou v roce 1956 publikovali holandští astronomové Kwee a van Woerden, která byla později aplikována do programu AVE. Jak se ukazuje, tato metoda není úplně přesná a je možné ji nahradit přesnějšími matematickými metodami. Bohužel pro uživatele a zpracovatele dat to znamená, že určování minim není úplně triviální. Jiří Liška nám přednesl nedostatky původní metody a její nepřesnosti. Pro amatérské astronomy je potěšující, že přislíbil určité zpracování automatického software, který by mohl pracovat a dávat výsledky a výstupy podobně jako program AVE.
V dalším bloku přednášek se řešily otázky skládání pozorování, konstrukce fázových křivek a hledání period v datech.
Poslední blok přednášek byl věnován publikování dat napozorovaných minim zákrytových dvojhvězd a tranzitů exoplanet prostřednictvím elektronického formuláře. Jaroslav Trnka jako správce databáze upozornil na časté chyby při vkládání dat, které později ztěžují zpracování a kontrolu pro následnou publikaci.
V podobném duchu se nesla i přednáška Kateřiny Hoňkové a Jakuba Jurýška, kterak publikovat pozorování fyzických proměnných hvězd. Důležitou součástí uložení dat je jejich převod instrumentálních dat do standardního fotometrického systému. Podrobnější informace a skript od Luboše Bráta je možné získat na stránkách sekce v rubrice Download. Podobně zde naleznete i odkaz na program Muniwin.
Uspořádaná akce splnila svůj cíl. Pro nové pozorovatele, kteří teprve začínají s fotometrií proměnných hvězd, setkání přineslo mnoho nových informací a zkušeností pro jejich další práci.
autor: Ladislav Šmelcer