Stát se vystudovaným astronomem nebo astrofyzikem bylo na počátku vzniku hvězdáren v 50. letech spíše snem než realitou. Veřejný vzdělávací systém tehdy nabízel pouze dvě cesty, jak se k astronomii či astrofyzice přiblížit – ani jedna z nich však nebyla příliš vhodná pro praktickou práci na hvězdárně."
Naši hvězdárnu navštívil dne 15. 5. 2025 Pavel Gabzdyl, přední popularizátor astronomie a největší fanoušek Měsíce. Mimo to, že nám přednesl krásnou přednášku Kosmická střelnice, jsme ho stihli i vyzpovídat.
Vznik hvězdárny ve Valašském Meziříčí byl úzce spjat s činností místních amatérských astronomů... . Projekt byl úspěšně dokončen v roce 1955 a stal se výsledkem úsilí, v němž hrála roli také jejich aktivní účast v České astronomické společnosti.
Co není k dostání na trhu, to si ve hvězdárně vyrobíme.
Páka, kladka, nakloněná rovina... Jednoduché stroje, známé z hodin fyziky. Jejich principy dětem z mateřských a základních škol ve svých programech často vysvětlují také pracovníci naší hvězdárny. Některé didaktické pomůcky si pro tento účel vyrábějí svépomocí ve zdejší dílně.
„Pomůcky v odpovídající velikosti, variabilitě i pevnosti a za přijatelnou cenu nejsou na trhu k dostání. Kromě toho o nich máme svou představu a potřebujeme, aby byly zhotovené na míru,“ vysvětluje ředitel hvězdárny Libor Lenža.
V současné době na dílenském soustruhu vznikají kladky pro nově navržený výukový kladkostroj. „Dříve jsme vyráběli například dalekohledy pro observatoř ve Staré Lesné na Slovensku, mechanické části speciálních hodinových strojů pro pohon dalekohledů nebo modely planet,“ vzpomíná Lenža.
K výrobě modelů planet posloužilo kvalitní dřevo, které předtím několik let vysychalo. „Hlavní materiál ale představuje kov, aby pomůcky byly pevné a děti s nimi mohly pracovat bez obav z poškození,“ doplňuje ředitel. Poslední dobou ve hvězdárně využívají také 3D tisk. S jeho pomocí vyrábějí pomůcky pro výuku paleontologie, ale i doplňky k technice potřebné ke snímání on-line přednášek.
Sada pro výuku mechaniky by měla být hotová letos v březnu, až budou dokončeny všechny díly a pracovníci hvězdárny je sestaví a vyzkoušejí. „Je to další z našich programů, zaměřených prakticky experimentálně. Dát dětem možnost vyzkoušet si zákony mechaniky a osahat jednotlivé pomůcky je pro nás stejně důležité, jako teoretický výklad,“ uzavírá ředitel hvězdárny.
autor: Josef Beneš
![]() |
Vyrábějí si pomůcky na míru a s výdrží 1 |
12345 | Následující »» |