Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

13.11.2020
Zákryty hvězd? Fascinující disciplína!

Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.

02.11.2020
Astronomický kroužek pokračuje ON-LINE

Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Velikonoční obloha? Beran, Zajíc i Zkažené vajíčko

Velikonoční obloha? Beran, Zajíc i Zkažené vajíčko

Naše hvězdárna je pro veřejnost sice uzavřena, ale pěkné počasí a velikonoční volno můžete využít k domácímu pozorování noční oblohy. Dáme vám malý návod.

Můžeme začít třeba tím, že když budou Velikonoce, pokusíme se najít různé velikonoční symboly. Nejznámější z nich – vajíčko – má ve vesmíru tři zástupce. Najít bychom mohli planetární Mlhovinu Vajíčko nebo Mlhovinu Vejce červenky. Oblohu v otevřené hvězdokupě M 46 v souhvězdí Lodní záď zdobí i Zkažené vajíčko – planetární mlhovina, pojmenovaná podle vysokého obsahu síry, která tvoří sirovodík páchnoucí po zkažených vejcích.
Velikonoční beránek a zajíček ve vesmíru trochu vyrostli a tvoří souhvězdí Berana a Zajíce. Třeba kočičky tak, jak je známe z Velikonoc, tedy větvičky jívy, na obloze nenajdeme. Ale protože Velikonoce jsou svátky jara a zrození nového života čili mláďat, můžeme se podívat na kočičky ze zvířecí říše. Ty tam máme hned v několika vydáních. Mezi nejznámější kočičí objekty patří Mlhovina Kočičí oko a Mlhovina Kočičí tlapka. Když popustíme uzdu fantazii,můžeme mezi kočičí počítat i souhvězdí Malého lva, Lva nebo Rysa.
Věřte nebo ne, kdysi existovalo i souhvězdí Kočky. Vymyslel ho francouzský astronom a spisovatel Joseph Jérôme Lefrançois de Lalande. Důvod byl prostý – měl kočky velmi rád, proto chtěl jejich krásu zvěčnit ve hvězdných mapách. Souhvězdí však vydrželo velmi krátce, v katalogu z roku 1842 už ho nenajdeme.
Výše uvedené objekty sice souvisejí s Velikonocemi, ale najít je na noční obloze pouhým okem nebo malým triedrem není jednoduché. Pokud byste chtěli mezi svátky opravdu koukat ke hvězdám, pohleďte k západu, kde hned po setmění uvidíte planetu Mars. Poznáte ji podle typického oranžovo-červeného zabarvení. Nad Marsem vás určitě zaujme poměrně nápadné seskupení více hvězd. Jde o otevřenou hvězdokupu Plejády, které se někdy říká Kuřátka, což nás přivádí zase zpátky k velikonočním symbolům.
V blízkosti Marsu uvidíte i další velmi jasné hvězdyCapellu a Aldebaran. Částečně můžete spatřit i zapadající souhvězdí Orion, které dominuje zimní obloze a na jaře se s námi pomalu loučí, aby uvolnilo místo letnímu trojúhelníku hvězd Vega, Altair a Deneb.
Tolik tedy malý návod na pozorování noční oblohy pouhým okem nebo malým triedrem. Věříme, že až to epidemická situace dovolí, přijdete si své oblíbené objekty – hvězdy, planety, mlhoviny a podobně – prohlédnout „zblízka“ dalekohledy do naší hvězdárny.
Naďa Lenžová

Odkazy na fotografie:

Mapa oblohy v březnu
http://udalosti.astronomy.cz/wp-content/mapka-202103.png

Plejády
https://www.astro.cz/apod_data/2007/11/pleiades_fs_big.jpg

Mlhovina Kočičí oko                                                                                                                         https://cs.wikipedia.org/wiki/Ko%C4%8Di%C4%8D%C3%AD_oko_(mlhovina)#/media/Soubor:NGC6543.jpg

Mlhovina Kočičí tlapka
https://www.astro.cz/apod_data/2017/09/ngc6334_Varouhakis_1200.jpg

Mlhovina Vajíčko                                                                                                                  https://cs.wikipedia.org/wiki/Mlhovina_Vaj%C3%AD%C4%8Dko#/media/Soubor:Egg_Nebula.jpg

Mlhovina Vejce červenky
https://www.astro.cz/apod_data/2018/05/NGC1360-Final5D-Cc2.jpg

Mlhovina Zkažené vajíčko                                                                                                    https://cs.wikipedia.org/wiki/Zka%C5%BEen%C3%A9_vaj%C3%AD%C4%8Dko#/media/Soubor:Rotteneggnebula.jpg

 

 

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje