Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Úspěšný seminář o planetárních soustavách

Úspěšný seminář o planetárních soustavách

Pohled na účastníky seminářeHvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. uspořádala ve dnech 23. až 25. října 2009 ve spolupráci s Astronomickým ústavem AV ČR, v.v.i., Českou astronomickou společností, Českým organizačním výborem IYA 2009 a Sekcí proměnných hvězd a exoplanet ČAS víkendový seminář s mezinárodní účastí s názvem Planetární soustavy ve vesmíru. Seminář byl určen široké veřejnosti, pracovníkům hvězdáren, členům astronomických kroužků, pedagogickým pracovníkům apod. Akce se konala v rámci Mezinárodního roku astronomie 2009.

Již počet přihlášených osob dával tušit, že by se mohlo jednat o úspěšnou akci, alespoň pokud se týká účastníků. A opravdu. Již v pátek odpoledne, respektive v podvečer, byl přednáškový sál hvězdárny zaplněn do posledního místečka. Obsazeny byly i židle, přinesené z různých kanceláří, řada lidí stála v zadní části přednáškového sálu. Pro ty, kteří se již nevešli do sálu, byla k dispozici část vstupní haly. Na projekční plátno se promítala probíhající prezentace, z reproduktoru se ozýval hlas přednášejícího.

Více než stovka zájemců si přišla poslechnout dvě přednášky Dr. Jiřího Grygara, které zahajovaly program třídenního semináře. Akce byla slavnostně zahájena za účasti hostů z České i Slovenské republiky včetně dvou zástupců Zlínského kraje, který je zřizovatelem hvězdárny: byli to Ing. Jindřich Ondruš, náměstek hejtmana Zlínského kraje zodpovědný za kulturu, památkovou péči a cestovní ruch a církve, a dále Mgr. Pavel Macura, vedoucí odboru kultury a památkové péče.

Jak název semináře napovídá, jeho obsah byl zaměřen nejen na novinky z výzkumu Sluneční soustavy, ale i na planety mimo Sluneční soustavu, tzv. extrasolární planety (zkráceně exoplanety). Přední čeští a slovenští odborníci představili nové a zajímavé informace jednak z oblasti teoretických výzkumů, ale nechyběly ani praktické informace a návody. Byla představena některá pozorování exoplanet, uskutečněná v České republice a zazněly i podrobné informace, které mohou využít případní zájemci o pozorování exoplanet mezi astronomy-amatéry (jedná se především o metodu pozorování tzv. tranzitů, kdy je jasnost pozorované hvězdy nepatrně – ale pravidelně – zeslabována při přechodu případné planety před kotoučkem hvězdy).

Po sobotním doslova přednáškovém maratónu se část účastníků semináře společně s některými přednášejícími zúčastnila ještě diskusního večera. V diskusních kroužcích pokračovala debata nad velmi intenzivně se rozvíjející částí astronomie, která se věnuje pátrání po jiných planetárních soustavách a jiných planetách – cílem je objev planety podobné Zemi, na níž existují vhodné podmínky pro život. Dodejme ještě, že v době konání semináře bylo známo již 403 exoplanet, což 50krát přesahuje počet planet v naší Sluneční soustavě.

A protože změna letního času na  klasický středoevropský čas díky o jednu hodinu delší noci umožnila „dospat“ večerní čas strávený diskusí, část účastníků se zúčastnila i nedělního programu. Plánovaný program byl dodržen. Zvukové záznamy jednotlivých vystoupení (ve formátu mp3), prezentace i sborník (ve formátu pdf) jsou ke stažení v sekci Dokumenty.

Fotografie ze semináře si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

autor: František Martinek


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies