Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. uspořádala ve dnech 23. až 25. října 2009 ve spolupráci s Astronomickým ústavem AV ČR, v.v.i., Českou astronomickou společností, Českým organizačním výborem IYA 2009 a Sekcí proměnných hvězd a exoplanet ČAS víkendový seminář s mezinárodní účastí s názvem Planetární soustavy ve vesmíru. Seminář byl určen široké veřejnosti, pracovníkům hvězdáren, členům astronomických kroužků, pedagogickým pracovníkům apod. Akce se konala v rámci Mezinárodního roku astronomie 2009.
Již počet přihlášených osob dával tušit, že by se mohlo jednat o úspěšnou akci, alespoň pokud se týká účastníků. A opravdu. Již v pátek odpoledne, respektive v podvečer, byl přednáškový sál hvězdárny zaplněn do posledního místečka. Obsazeny byly i židle, přinesené z různých kanceláří, řada lidí stála v zadní části přednáškového sálu. Pro ty, kteří se již nevešli do sálu, byla k dispozici část vstupní haly. Na projekční plátno se promítala probíhající prezentace, z reproduktoru se ozýval hlas přednášejícího.
Více než stovka zájemců si přišla poslechnout dvě přednášky Dr. Jiřího Grygara, které zahajovaly program třídenního semináře. Akce byla slavnostně zahájena za účasti hostů z České i Slovenské republiky včetně dvou zástupců Zlínského kraje, který je zřizovatelem hvězdárny: byli to Ing. Jindřich Ondruš, náměstek hejtmana Zlínského kraje zodpovědný za kulturu, památkovou péči a cestovní ruch a církve, a dále Mgr. Pavel Macura, vedoucí odboru kultury a památkové péče.
Jak název semináře napovídá, jeho obsah byl zaměřen nejen na novinky z výzkumu Sluneční soustavy, ale i na planety mimo Sluneční soustavu, tzv. extrasolární planety (zkráceně exoplanety). Přední čeští a slovenští odborníci představili nové a zajímavé informace jednak z oblasti teoretických výzkumů, ale nechyběly ani praktické informace a návody. Byla představena některá pozorování exoplanet, uskutečněná v České republice a zazněly i podrobné informace, které mohou využít případní zájemci o pozorování exoplanet mezi astronomy-amatéry (jedná se především o metodu pozorování tzv. tranzitů, kdy je jasnost pozorované hvězdy nepatrně – ale pravidelně – zeslabována při přechodu případné planety před kotoučkem hvězdy).
Po sobotním doslova přednáškovém maratónu se část účastníků semináře společně s některými přednášejícími zúčastnila ještě diskusního večera. V diskusních kroužcích pokračovala debata nad velmi intenzivně se rozvíjející částí astronomie, která se věnuje pátrání po jiných planetárních soustavách a jiných planetách – cílem je objev planety podobné Zemi, na níž existují vhodné podmínky pro život. Dodejme ještě, že v době konání semináře bylo známo již 403 exoplanet, což 50krát přesahuje počet planet v naší Sluneční soustavě.
A protože změna letního času na klasický středoevropský čas díky o jednu hodinu delší noci umožnila „dospat“ večerní čas strávený diskusí, část účastníků se zúčastnila i nedělního programu. Plánovaný program byl dodržen. Zvukové záznamy jednotlivých vystoupení (ve formátu mp3), prezentace i sborník (ve formátu pdf) jsou ke stažení v sekci Dokumenty.
Fotografie ze semináře si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.
autor: František Martinek