V uplynulých dnech se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v těchto kategoriích: 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.
Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.
Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
V prvním listopadovém týdnu proběhl ve Valašském Meziříčí úspěšně třídenní Festival Týden vědy a techniky Akademie věd ČR. Většina návštěvníků naši hvězdárnu zná, ale ne každý ví, že kromě pozorování Slunce, hvězd a meziplanetární hmoty hvězdárna nabízí také širokou škálu vzdělávacích programů z oblasti přírodních věd a techniky, zejména z astronomie, fyziky, astrofyziky apod. Tento festival, který je primárně určen k propagaci a popularizaci vědy a techniky mezi mládeží, nám pomohl přiblížit veřejnosti tyto speciální experimentální vzdělávací programy, ale také možnosti doplňkové výuky. Dlouhodobě spolupracujeme jak se školami ve Valašském Meziříčí, tak v dalších městech Zlínského kraje.
Festival nabídnul celou škálu divácky zajímavých experimentů z oblasti optiky, spektroskopie, magnetismu, elektrostatiky, robotiky a astronomie. Akce byla doplněna zajímavými výstavami z oblasti astronomie, historie astronomie a jiných oborů. V prostorech byla také instalovaná motivační výstava s názvem Dobrodružství vědy a techniky.
Ve čtvrtek 3. 11. a v pátek 4. 11. 2016 se festivalu zúčastnily děti z mateřských škol, žáci základních škol a studenti středních škol nejen z Valašského Meziříčí se svými pedagogy. Pedagogové se tak seznámili s možnostmi našich programů, které běžně školám nabízíme a rádi kterýkoliv z programů předvedeme buď u nás na hvězdárně, nebo v rámci výuky přímo ve školách.
V sobotu 5. 11. 2016 jsme na festivalu přivítali zájemce z řad široké veřejnosti, zejména rodin s dětmi i samotné mládeže. Potěšilo nás, že mnozí studenti a žáci, kteří přišli se školami, se přišli na akci podívat znovu a vzali s sebou i svou rodinu. Protože experimenty byly divácky zajímavé opravdu pro každého, návštěvníci byli ve věku od nejmenších dětí až po seniory. Pro ty nejmenší zde byl připraven dětský koutek s omalovánkami, skládačkami a dalšími aktivitami a taktéž malou odměnou pro nejšikovnější. Zejména pro mladší diváky byly přitažlivé pokusy, které si mohou vyzkoušet sami doma z běžně dostupných surovin. Velké pozornosti se těšilo stanoviště robotiky, kde měl každý možnost samostatně si naprogramovat robota MINDSTORM i automatickou ruku. Toho rádi využili zejména tatínkové a roboti se tu proháněli dle naprogramovaných příkazů.
Každý festivalový den byl ukončen zajímavou přednáškou. Přednášející Pavel Gabzdyl a Petr Kulhánek zaujali posluchače zajímavými tématy z oblasti moderní astronomie i astrofyziky.
Velmi nás těší zájem návštěvníků a jejich spokojené ohlasy.
Podívejte se zde, jak tento Festival zachytila regionální televize.
Pěkný sestřih z průběhu Festivalu nám poskytla i Akademie věd, najdete ho zde.
autor: Hana Zákravská
![]() |
Pozorovací technika |
«« Předchozí | 1112131415 | Následující »» |