Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Ranní déšť ustal právě včas, aby si na zahradě naší hvězdárny poslechli výklad o Sluneční soustavě.
Budíček, snídaně a hurá do dalšího poznávání a bádání! Poté, co si s modely planet v rukou názorně vysvětlili pojmy foton, konjunkce, elongace nebo opozice, čekaly na ně ještě přednáška o kosmických projektech Apollo, výroba a vypouštění raket poháněných vzduchem i večerní pozorování letní oblohy. Mezitím chtějí stihnout turnaj v badmintonu.
Vesmír zajímá Annu Daňkovou tak, že je tady na svém čtvrtém astronomickém táboře. „Hned při prvním večerním pozorování jsem viděla několik galaxií, o kterých jsem ještě neslyšela,“ líčí jeden ze zážitků třináctiletá dívka z Valašského Meziříčí, která se těší i na návštěvu ostravského planetária. Zároveň věří, že letos se konečně naučí ovládat dalekohled ve velké kopuli. „Jsem tady čtvrtý rok, a pořád to neumím,“ přiznává s úsměvem.
Devatenáct táborníků bude až do neděle pronikat do tajů převážně sférické astronomie. „Pozorují denní i noční oblohu, naučí se pracovat s dalekohledem a podniknou výlety do okolí,“ upřesňuje odborný pracovník hvězdárny a táborový vedoucí Radek Kraus.
Také Jan Holčák je na táboře počtvrté. „Vracím se sem kvůli astronomii, kamarádům a vedoucím. Všichni jsou super,“ říká dvanáctiletý chlapec ze Zubří, jenž si stačil zapsat první poznámky do nového deníku. „Na planety byla příliš malá viditelnost, ale viděli jsme hvězdy Vegu a Altair,“ prozrazuje.
A co by to bylo za letní tábor, kdyby na něm chyběla táborová hra! „Tahle je badatelská. Děti jsou „jako“ v kosmické lodi a čeká je výsadek na neznámou planetu,“ popisuje Kraus. Jedním z prvních úkolů bylo zkoumání vody v areálu hvězdárny. „Ze zdejšího jezírka děti přinesly torzo znakoplavky. Pod mikroskopem spatřily její složené oko, plovací ústrojí i larvu pakomára,“ popisuje táborový vedoucí, jenž tak propojil astronomii s přírodovědou.
autor: Josef Beneš
![]() |
Výklad o Sluneční soustavě na hvězdárenské zahradě. |
12345 | Následující »» |