V uplynulých dnes se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v kategoriích žáků 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.
Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.
Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Vytrvalý déšť je na celý den uvěznil uvnitř hvězdárny. Nikomu to ale nevadilo.
Na zemi chrčí několik robotů obklopených hloučky nadšených dětí, které jim „vdechly život“. Pomocí notebooku a pod vedením odborného pracovníka hvězdárny Tomáše Pečivy je naprogramovaly tak, že dokáží jezdit dopředu i couvat, uhýbat překážkám, blikat různobarevnými světly, mračit se, když na ně někdo houkne, a robotí řečí označovat barvy.
„Je to sranda, programovat roboty mě baví. Hlavně kombinovat různé funkce, při kterých se nastavuje nejvíce tlačítek,“ vypráví devítiletý Mikoláš Andrš z Valašského Meziříčí, jenž si tuto činnost vyzkoušel poprvé a podle vlastních slov by si ji rád zopakoval.
Programování robotů zaujalo a zároveň trochu potrápilo také o rok mladší Michalu Čechovou. „Docela těžké bylo přepínání,“ svěřuje se dívka, kterou každý den vozí na tábor maminka až ze Křtomile na Přerovsku. „Chtěla jsem zkusit, jaké to tady bude. A je to dobré,“ usmívá se.
Úterní program však pro 18 účastníků příměstského tábora začal týmovou soutěží v logické hře Ubongo. „Odpoledne věnujeme kosmonautice. U velkého modelu rakety Saturn si budeme povídat o programu Apollo, o tom, jak se raketa dostane do vesmíru a za jakých podmínek tam kosmonauté mohou přežít,“ plánuje táborový vedoucí Radek Kraus.
Neméně pestrý bude i program pro následující dny. „Chystáme odpoledne fyzikálních pokusů, které budou provádět samy děti, farmářský pětiboj, v němž převedou své praktické znalosti do fyzikální teorie pomocí páky, kola a kladky, lehkou bojovou hru s trochou pohybu i výlet po Valašském Meziříčí,“ prozrazuje Kraus.
Nynější turnus potrvá do pátku a je plně obsazen. Další proběhne od 24. do 28 srpna a hvězdárna může zájemcům nabídnout poslední volná místa. Přihlásit se lze na telefonu 571 611 928 a na e-mailových adresách info@astrovm.cz nebo rkraus@astrovm.cz.
autor: Josef Beneš
![]() |
Příměstský tábor - programování robotů 4 |
12345 | Následující »» |