Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Výzkumné, vzdělávací a inovační centrum pro mladé vznikne v areálu naší hvězdárny. Nová dvoupodlažní budova vyroste na místě garáží, které jsou ve velmi špatném stavu. Nahradí i zastaralou provizorní ubytovnu.
„Hlavním cílem je poskytnout studentům příležitost vzdělávat se, bádat a tvořit ve spolupráci s odborníky z Česka i celé Evropy. Nabídneme jim kvalitní technické zázemí a odpovídající ubytování namísto zastaralé ubytovny. Část prostor využijeme pro vlastní potřebu jako dílny a sklady,“ vysvětluje ředitel hvězdárny Libor Lenža.
Centrum bude vybaveno 3D tiskárnami, malými obráběcími stroji, výkonným výpočetním systémem a jinou moderní technikou. „Chceme se zaměřit na propojení technických a technologických oborů s výzkumem vesmíru a stratosféry,“ upřesnil Lenža.
Kromě studentů a vědců zde budou moci pracovat účastníci seminářů, workshopů i letních astronomických táborů. Budova může sloužit také jako vzdělávací centrum pro studenty vysokých škol. Například Palackého univerzita v Olomouci tady už nyní má své školicí pracoviště, působí zde také společné spektroskopické pracoviště hvězdárny a Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd ČR. „Bude to komplexní řešení několika oblastí naší činnosti,“ vyzdvihuje přednosti záměru ředitel hvězdárny.
V současné době probíhá příprava podkladů pro výběr dodavatele projektové dokumentace. Stavba výzkumného, vzdělávacího a inovačního centra by měla začít na konci příštího nebo počátkem roku 2022. Hlavním investorem by měl být Zlínský kraj, který je zřizovatelem hvězdárny.
autor: Josef Beneš