Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.
Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.
Výzkumné, vzdělávací a inovační centrum pro mladé vznikne v areálu naší hvězdárny. Nová dvoupodlažní budova vyroste na místě garáží, které jsou ve velmi špatném stavu. Nahradí i zastaralou provizorní ubytovnu.
„Hlavním cílem je poskytnout studentům příležitost vzdělávat se, bádat a tvořit ve spolupráci s odborníky z Česka i celé Evropy. Nabídneme jim kvalitní technické zázemí a odpovídající ubytování namísto zastaralé ubytovny. Část prostor využijeme pro vlastní potřebu jako dílny a sklady,“ vysvětluje ředitel hvězdárny Libor Lenža.
Centrum bude vybaveno 3D tiskárnami, malými obráběcími stroji, výkonným výpočetním systémem a jinou moderní technikou. „Chceme se zaměřit na propojení technických a technologických oborů s výzkumem vesmíru a stratosféry,“ upřesnil Lenža.
Kromě studentů a vědců zde budou moci pracovat účastníci seminářů, workshopů i letních astronomických táborů. Budova může sloužit také jako vzdělávací centrum pro studenty vysokých škol. Například Palackého univerzita v Olomouci tady už nyní má své školicí pracoviště, působí zde také společné spektroskopické pracoviště hvězdárny a Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd ČR. „Bude to komplexní řešení několika oblastí naší činnosti,“ vyzdvihuje přednosti záměru ředitel hvězdárny.
V současné době probíhá příprava podkladů pro výběr dodavatele projektové dokumentace. Stavba výzkumného, vzdělávacího a inovačního centra by měla začít na konci příštího nebo počátkem roku 2022. Hlavním investorem by měl být Zlínský kraj, který je zřizovatelem hvězdárny.
autor: Josef Beneš