V uplynulých dnech se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v těchto kategoriích: 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.
Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.
Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
V rámci 40. konference pozorovatelů proměnných hvězd se v neděli 16. listopadu uskutečnilo slavnostní předání Kopalovy přednášky, což je ocenění, které zřídila Česká astronomická společnost v roce 2007, a nese jméno slavného českého matematika a astronoma Zdeňka Kopala. Udělována je českým astronomům či astronomkám za významné vědecké výsledky, dosažené v několika posledních letech a uveřejněné ve světovém vědeckém tisku.
V roce 2008 Česká astronomická společnost udělila čestnou Kopalovu přednášku doc. RNDr. Davidu Vokrouhlickému, DrSc. z Astronomického ústavu Univerzity Karlovy za nedávné významné výsledky při výzkumu malých těles Sluneční soustavy, zejména při studiu dynamické historie rodin planetek hlavního pásu.
David Vokrouhlický studoval v letech 1980–1984 pražské Dopplerovo gymnázium s rozšířeným vyučováním matematiky a fyziky a po maturitě začal studovat fyziku a astronomii na Matematicko-fyzikální fakultě UK. Po absolutoriu v roce 1989 byl vědeckým aspirantem v Astronomickém ústavu UK, kde v roce 1992 obhájil dizertaci PhD. a v roce 1999 disertaci DrSc. V roce 2000 se na MFF UK habilitoval a působí v Astronomickém ústavu UK jako vědecký pracovník a vysokoškolský učitel. Od svých vysokoškolských studií se zabývá dvěma hlavními tématy – relativistickou nebeskou mechanikou a jejími aplikacemi na přirozená i umělá tělesa Sluneční soustavy, za druhé dynamickou evolucí drah a fyzikálních parametrů malých přirozených i umělých těles Sluneční soustavy.
U příležitosti předání ocenění přednesl doc. RNDr. David Vokrouhlický, DrSc. příspěvek s názvem Nové poznatky o finálním formování orbitální architektury velkých planet a době s ní související.
Po laureátské přednášce následovala Vzpomínka na Zdeňka Kopala. Návštěvníci zhlédli pásmo dobových zvukových materiálů a videoukázek z mnoha zdrojů (mimo jiné z archivu Hvězdárny Valašské Meziříčí), doplněné komentářem Pavla Suchana a Petra Sobotky. Obě části programu – jak Kopalova přednáška Davida Vokrouhlického, tak Vzpomínka na Zdeňka Kopala – byly zdarma přístupné široké veřejnosti.
ČAS udělila čestnou Kopalovu přednášku za rok 2008 (tiskové prohlášení ČAS č. 124)
autor: Jiří Srba