Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.
Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.
O víkendu 23. – 24. března 2012 se v prostorách Hvězdárny Valašské Meziříčí uskutečnil pracovní workshop zaměřený na význam experimentů a praktických úloh v přírodních vědách a ve vzdělávání. Akci pořádala Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. ve spolupráci s Hvezdárňou v Partizánskom v rámci projektu OBLOHA NA DLANI, který je spolufinancován z OP Přeshraniční spolupráce SR ČR 2007-2013.
Nedílnou součástí přírodních věd je pokus, a to jak na úrovni vědeckého výzkumu tak v oblasti vzdělávání. V rámci projektu Obloha na dlani a jeho aktivity Laboratoř vědomostí připravily partnerské instituce nové experimentální programy určené pro základní a střední školy, ve kterých se snaží zábavnou formou zpestřit doplňkovou výuku přírodovědných a technických předmětů.
Podrobnější informace a fotogalerii najdete na stránkách projektu.
autor: Jiří Srba