Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

15.12.2023
Zapomenuté výročí – Bohumil Maleček

V letošním roce uplynulo 100 let od narození Ing. Bohumila Malečka CSc., který působil na hvězdárně ve Valašském Meziříčí v letech 1961-1989 nejen jako ředitel, ale i jako odborný pracovník a organizátor sítě pozorovatelů zákrytů hvězd tělesy sluneční soustavy. Vystudovaný geoget se specializací na astronomickou geodézii. 

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Seminář SMPH ve Valašském Meziříčí

Seminář SMPH ve Valašském Meziříčí

O víkendu 9.-11. prosince 2011 se v prostorách hvězdárny Valašské Meziříčí uskutečnilo tradiční podzimní setkání Společnosti pro Meziplanetární hmotu, o. s. (SMPH) spojené se seminářem, který byl věnován novinkám v oblasti výzkumu meziplanetární hmoty.

Přestože se jedná o akci určenou pro přihlášené členy SMPH, celý program i jednotlivé odborné příspěvky byly přístupné také pro veřejnost.

Někteří z účastníků semináře dorazili do místa konání již v pátek a měli tak možnost neformálně diskutovat o aktuálních událostech, především nově objevené kometě C/2011 W3 (Lovejoy). Hlavním přednáškovým dnem však byla sobota 10. prosince. 
 
V první ranní přednášce 'Novinky ve výzkumu komet za poslední rok' se slova ujal Jakub Černý a seznámil přítomné s novinkami, které na poli pozemního i kosmického výzkumu komet přinesl rok 2011. V následujícím příspěvku 'Pozorování / videopozorování meteorů – rok 2011‘ shrnul Jakub Koukal výsledky vizuálních i video kampaní, které se pod hlavičkou SMPH konaly, nebo se jich členové SMPH zúčastnili, v roce 2011. Poslední dopolední přednášku naznanou 'Vesta pod drobnohledem‘ přednesl předseda SMPH Ivo Míček. Mise sondy DAWN k planetkám Vesta a Ceres v současnosti představuje jednu z nejzajímavějších probíhajících kosmických misí. 

Při společném obědě proběhlo zasedání výboru SMPH.

Odpolední program zahájil Roman Piffl  příspěvkem 'Zkušenosti z provozu sítě CEMENT a Expedice Drakonidy 2011‘, ve kterém účastníky seznámil s činností středoevropské sítě videopozorovatelů meteorů CEMENT a také s prvními výsledky expedice za očekávaným návratem roje Drakonid, který byl v roce 2011 doprovázen slabým meteorickým deštěm. 'Jak předpovědět jasnost nové komety' poodhalil v následujícím příspěvku Jakub Černý.

V následující řadě krátkých příspěvků byli posluchači seznámeni s výsledky rádiového experimentu SMRST, určeného ke sledování aktivity meteorických rojů. Mohli si také vyslechnout krátkou prezentaci Jakuba Kapuše o aktivitach slovenských amatérů na poli balónové a raketové techniky.

Závěrečnou přednášku 'Fyzika letu meteoroidu atmosférou Země‘ obstaral Pavol Habuda, který přítomné seznámil s teoretickými poznatky o průletu malých těles atmosférou Země.

Sobotní večer pak byl věnován neformální diskusi především o nově objevené kometě Lovejoy a CCD fotometrii těchto nepředvídatelných těles, jejíž záludnosti přítomným nastínil Jiří Srba, pracovník hvězdárny ve Valašském Meziříčí.

Podzimní seminář ve Valašském Meziříčí se přes počáteční problémy s přípravou podařil. Zúčastnilo se ho na 20 zájemců o problematiku meziplanetární hmoty. A co je potěšující, nebyly to jen členové SMPH, ale i zájemci, které přilákal připravený program a společný zájem o malá tělesa Sluneční soustavy. 

autor: Jiří Srba

PředchozíZpět
Seminář SMPH
«« Předchozí111213


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies