Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Seminář o kosmonautice a raketové technice je úspěšně za námi

Seminář o kosmonautice a raketové technice je úspěšně za námi

Každý rok je poslední listopadový víkend na Hvězdárně Valašské Meziříčí vyhrazen tradičnímu semináři o kosmonautice a raketové technice. Letošní setkání příznivců a zájemců o kosmonautiku se uskutečnilo ve dnech 27. až 29. 11. 2009. Akce se zúčastnilo více než 50 osob z různých koutů České republiky, ale i ze Slovenska, dva účastníci přijeli až z Polska.

V plánovaném programu přednášek nastala jedna podstatná změna: pro nemoc se omluvil Mgr. Antonín Vítek, CSc. z Knihovny AV ČR, na jehož barvité líčení dění na Mezinárodní kosmické stanici ISS se těšili snad všichni účastníci semináře. Do programu byly vloženy náhradní přednášky, které rovněž upoutaly pozornost přítomných posluchačů.

Seminář, věnovaný kosmonautice, raketové technice a výzkumu vesmíru vůbec má již dlouholetou tradici. Stále je o něj zájem a každoročně přiláká do valašsko-meziříčské hvězdárny více než půl stovky nadšenců, kteří se nejen chtějí dozvědět, co je nového v této intenzivně se rozvíjející oblasti lidského konání, ale také navázat kontakty s jinými lidmi a vyměnit si své poznatky.

Letošní seminář zahájil Mgr. Jiří Kroulík z pražského planetária povídáním o záchranných systémech, které jsou nedílnou součástí každé kosmické lodi, startující do vesmíru s lidskou posádkou. Páteční program uzavřela přednáška Ing. Tomáše Přibyla, který posluchačům představil některé zajímavé projekty pilotované kosmonautiky, které z nejrůznějších důvodů nebyly realizovány.

Sobotní program byl ve znamení „chlupatých kosmonautů“, jak nazval svoji druhou přednášku Mgr. Jiří Kroulík, která přiblížila přítomným starty psů, opic a dalších zvířat, která prošlapávala člověku cestu do vesmíru. Naopak prof. Ing. Jan Kusák, CSc. se věnoval raketové technice, především hybridním raketovým motorům a jejich možnostem využití při dalším rozvoji kosmonautiky.

Po přestávce na oběd šlo pak vše ráz na ráz – odpoledne se uskutečnily tři přednášky: Kosmická technika k objevování exoplanet (František Martinek), HST po dvaceti letech (Ing. Tomáš Přibyl) a Tajemství první planety (Michal Václavík). Obloha bez jediného mráčku vylákala účastníky semináře do kopule pod oblohu, kde si mohli dalekohledem prohlédnout Měsíc, planetu Jupiter a další zajímavé objekty.

Nedělní dopolední program byl nejdříve ve znamení pozůstatků po americkém programu Apollo. Přednášel Ing. Tomáš Přibyl, který ve své přednášce zúročil své poznatky z několika cest do USA. Sluneční soustava pod dohledem aneb Roboti ve střehu byl název poslední přednášky, ve které Jiří Srba shrnul základní informace o kosmických sondách, které jsou v současné době aktivní a seznámil posluchače s jejich některými významnými objevy.

Již nyní se těšíme na setkání se zájemci o kosmonautiku a raketovou techniku v roce 2010.

Několik fotografií ze semináře najdete v naší galerii.

Novinkou letošního semináře jsou zvukové záznamy a prezentace k jednotlivým přednáškám.

autor: František Martinek


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies