Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
O úspěchu celé akce hovoří nejen počet návštěvníků, které mírně přesáhl jedno sto, ale také kvalitní, vzájemně provázaný program a kvalitní přednášející. Díky připravenému programu, který původně počítal s besdou s oběma kosmonauty, jak slovenským Ivanem Bellou, tak československým Vladimírem Remkem, byla sobotně odpolední část připravena v kavárně hotelu Apollo. Tato část programu byla propagována i mezi širokou veřejností.
I přesto, že se nakonec akce zúčastnil samotný Ivan Bella, jelikož pan Remek se omluvil, patřil právě tento bod programu k tomu nejlepšímu. Prostě slyšet zajímavé povídat přímého účastníka letu je vždy výjimečné.
Více informací o průběhu akce najdete na stránkách projektu Obloha na dlani.
Materiály ze vzdělávacího semináře jsou postupně publikovány rovněž na stránkách projektu.
autor: Libor Lenža