Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

13.11.2020
Zákryty hvězd? Fascinující disciplína!

Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Prosinec nabídne meteory i setkání planet

Prosinec nabídne meteory i setkání planet

Dvě lahůdky nabídne prosincová obloha zájemcům o astronomii.

Ani poslední měsíc roku nebude „hluchým obdobím“, pokud jde o zajímavé astronomické jevy. „První událostí bude maximum meteorického roje Geminid, jenž patří k nejaktivnějším rojům pozorovatelným pouhým okem,“ říká odborný pracovník naší hvězdárny Jiří Srba. „Meteory dosáhnou největší četnosti v noci na 14. prosince. Na rozdíl od srpnových Perseid budou za jasného počasí viditelné celou noc, která navíc bude dlouhá a nerušená svitem Měsíce,“ dodává astronom.

Zatímco Geminidy budou moci lidé pozorovat ze svých domovů nebo okolních kopců, za jiným astronomickým zážitkem se mohou vypravit do hvězdárny. „Pozveme je na pozorování konjunkce planet Jupiter a Saturn, které se tentokrát potkají neobvykle blízko. Třeba 21. prosince je bude dělit tak malá vzdálenost, že k jejich rozlišení bude nutný malý dalekohled. Naposledy si byly tak blízké na počátku 17. století,“ informuje Srba.

Mimořádná pozorování, při nichž lze sledovat postupné přibližování obou planet, budou probíhat denně od 18. do 22. prosince, včetně víkendu, vždy od 16.30 do 18.00 h. „Návštěvníkům bude k dispozici kopule s velkým dalekohledem. Při velkém počtu zájemců rozmístíme několik menších dalekohledů ve venkovních prostorách,“ doplňuje odborný pracovník hvězdárny.    

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies