Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
Ve dnech 12. až 14. května 2008 jsme na Valašsku přivítali vzácného hosta: prof. PhDr. Ladislava Bareše, CSc, vedoucího Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na základě zájmu jsme uspořádali 6 přednášek, určených především studentům středních škol na Valašsku a Novojičínsku.
Přednášející prof. Ladislav Bareš se ve své vědecké práci zaměřuje především na otázky egyptské archeologie a dějin v 1. tisíciletí př. n. l. Dlouhodobě a systematicky se podílí na výzkumu pohřebiště velkých šachtových hrobek v Abúsíru z doby těsně před polovinou 1. tisíciletí př. n. l. Zabývá se i otázkami vývoje staroegyptského náboženství (zejména v 1. tisíciletí př. n. l.) a dějinami egyptologického bádání u nás. Je členem The Egypt Exploration Society (Londýn), The International Association of Egyptologists, České orientalistické společnosti a Společnosti česko-arabské.
Úvodní přednášku svého turné s názvem Starověký Egypt a Království Kuše sledovalo 80 posluchačů v přednáškovém sále Hvězdárny Valašské Meziříčí. Svůj zájem a značný stupeň informovanosti projevili posluchači po skončení přednášky během oficiální i kuloární diskuze.
Na další den byly plánovány celkem 3 přednášky. Hned ráno se dostalo prof. Barešovi milého přivítání na Gymnáziu Františka Palackého ve Valašském Meziříčí, kde bylo vše perfektně připraveno a zorganizováno. Těsně před polednem jsme navštívili studenty valašskomeziříčské obchodní akademie. I zde vše proběhlo bez problémů a hladce.
Cílem přednášek pro střední školy bylo představit historii Českého (Československého) egyptologického ústavu FF UK v Praze a Káhiře a především práci a výsledky tohoto významného pracoviště přímo v Egyptě. Ústav letos na podzim oslaví 50 let svého trvání.
Večer byl věnován komorní přednášce na stejné téma v Městské knihovně Valašské Meziříčí, která je svou dlouhodobou vzdělávací a popularizační činností dobře známá. Díky těmto přednáškám se posluchači mohli seznámit s historií výzkumů v Egyptě i s některými oblastmi a obdobími této významné staré civilizace.
Poslední den jsme se vydali za posluchači do nedalekého Nového Jičína a Příbora. I zde prof. Bareš představil historii Českého egyptologického ústavu, realizované i probíhající výzkumy v Egyptě a jeho výsledky.
Všech přednášek, které byly součástí turné, se zúčastnilo úctyhodných 539 lidí. Další snímky vystihující atmosféru přednáškového turné najdete ve fotogalerii.
Děkujeme všem místním organizátorům a spolupracovníkům a samozřejmě prof. Barešovi za jeho vynikající popularizační práci.
autor: Libor Lenža