Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.
Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.
Ve dnech 12. - 14. května 2008 jsme na Valašsku přivítali vzácného hosta: vedoucího Českého egyptologického ústavu FF UK v Praze a Káhiře pana prof. PhDr. Ladislava Bareše, CSc. V těchto dnech jsme na základě zájmu zorganizovali celkem 6 přednášek, určených především studentům středních škol na Valašsku a Novojičínsku.
Přednášející prof. Ladislav Bareš se ve své vědecké práci zaměřuje především na otázky egyptské archeologie a dějin v 1. tisíciletí př. n. l. Dlouhodobě a systematicky se podílí na výzkumu pohřebiště velkých šachtových hrobek v Abúsíru z doby těsně před polovinou 1. tis. př. n. l. Zabývá se i otázkami vývoje staroegyptského náboženství (zejména v 1. tisíciletí př. n. l.) a dějinami egyptologického bádání u nás. Je členem The Egypt Exploration Society (Londýn), The International Association of Egyptologists, České orientalistické společnosti a Společnosti česko-arabské.
První přednášku svého turné s názvem Starověký Egypt a Království Kuše přednesl před více jako 80 posluchači v přednáškovém sále Hvězdárny Valašské Meziříčí. Svůj zájem a značný stupeň informovanosti projevili posluchači po skončení přednášky v rámci oficiální i kuloární diskuse.
Na další den byly plánovány celkem 3 přednášky. Hned ráno se dostalo prof. Barešovi milého přivítání na Gymnáziu Fr. Palackého ve Valašském Meziříčí, kde bylo vše perfektně připraveno a zorganizováno. Těsně před polednem jsme navštívili studenty valašskomeziříčské Obchodní akademie. I zde vše proběhlo bez problémů a hladce.
Cílem přednášek pro střední školy bylo představit historii Českého (Československého) egyptologického ústavu FF UK v Praze a Káhiře a především práci a výsledky tohoto významného pracoviště přímo v Egyptě. Ústav letos na podzim oslaví 50 let od svého vzniku.
Večer byl věnován komorní přednášce na stejné téma v Městské knihovně Valašské Meziříčí, která je svou dlouhodobou vzdělávací a popularizační činností dobře známá. Díky těmto přednáškám se posluchači mohli seznámit s historií výzkumů v Egyptě, i s některými oblastmi a obdobími této významné staré civilizace.
Poslední den jsme se vydali za posluchači do nedalekého Nového Jičína a Příbora. I zde prof. Bareš představil historii Českého egyptologického ústavu, realizované i probíhající výzkumy v Egyptě a jeho výsledky.
Celkem se přednášek v rámci turné zúčastnilo úctyhodných 539 osob. Další snímky vystihující atmosféru přednáškového turné najdete ve fotogalerii.
Děkujeme všem místním organizátorům a spolupracovníkům a samozřejmě prof. Barešovi za jeho vynikající popularizační práci.
autor: Libor Lenža