V uplynulých dnech se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v těchto kategoriích: 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.
Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.
Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
I poslední den před vysvědčením se pracovníci naší hvězdárny věnovali školákům.
Dvě třídy páťáků z místní Základní školy Křižná se nejprve ponořily do tajů vesmíru a Sluneční soustavy a potom pozorovaly Slunce dalekohledem v hlavní kopuli. Část žáků si pobyt ve hvězdárně prodloužila. Na ohništi si opekli špekáčky a vypustili rakety vyrobené z plastových lahví a poháněné vodou a vzduchem.
„Vesmír a Sluneční soustava jsou součástí našich osnov, navíc někteří z nás ve hvězdárně ještě nebyli. Tak jsme se sem chtěli podívat, abychom si prohlédli celý areál a udělali si bezvadný výlet,“ říká učitelka Pavlína Křížková.
Ručně vyrobené plastové rakety odpoledne létaly i nad nedalekou Základní školou Žerotínova, kam astronomové přivezli také dalekohled na pozorování Slunce. „Po dlouhé vynucené přestávce si školní programy užíváme a o prázdninách nám budou chybět,“ přiznává odborný pracovník hvězdárny Tomáš Pečiva. „Věřím ale, že si vše vynahradíme s našimi návštěvníky při denních prohlídkách,“ dodává.
autor: Josef Beneš