Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


30.11.2023
Astronomická olympiáda 2023/2024

V uplynulých dnech se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v těchto kategoriích: 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.

30.11.2023
Hvězdárna, jak ji neznáte (1990-1991)

Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.

02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Před vysvědčením trocha astronomie

Před vysvědčením trocha astronomie

I poslední den před vysvědčením se pracovníci naší hvězdárny věnovali školákům. 

Dvě třídy páťáků z místní Základní školy Křižná se nejprve ponořily do tajů vesmíru a Sluneční soustavy a potom pozorovaly Slunce dalekohledem v hlavní kopuli. Část žáků si pobyt ve hvězdárně prodloužila. Na ohništi si opekli špekáčky a vypustili rakety vyrobené z plastových lahví a poháněné vodou a vzduchem.

„Vesmír a Sluneční soustava jsou součástí našich osnov, navíc někteří z nás ve hvězdárně ještě nebyli. Tak jsme se sem chtěli podívat, abychom si prohlédli celý areál a udělali si bezvadný výlet,“ říká učitelka Pavlína Křížková.

Ručně vyrobené plastové rakety odpoledne létaly i nad nedalekou Základní školou Žerotínova, kam astronomové přivezli také dalekohled na pozorování Slunce. „Po dlouhé vynucené přestávce si školní programy užíváme a o prázdninách nám budou chybět,“ přiznává odborný pracovník hvězdárny Tomáš Pečiva. „Věřím ale, že si vše vynahradíme s našimi návštěvníky při denních prohlídkách,“ dodává.

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies