Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Na obloze se schyluje k nevšednímu úkazu.
Trojice planet – Saturn, Jupiter a Merkur – se ve středu 10. března po 5. hodině ráno seskupí nízko nad jihovýchodním obzorem. Čtvrtým účastníkem vesmírného dostaveníčka bude Měsíc ve tvaru úzkého srpku. „Saturn s Jupiterem jsou vcelku jasné planety, jejichž blízké setkání s Měsícem nebývá běžné. Celý úkaz navíc ozvláštní přítomnost Merkuru,“ popisuje odborný pracovník valašskomeziříčské hvězdárny Jiří Srba.
Pravděpodobnost, že nevšední podívanou i za jasného počasí bude moci sledovat běžný pozorovatel, je však velmi malá. „Úkaz nastane za svítání, kdy měsíční srpek ani planety nebudou okem příliš viditelné. Ideálním místem pro sledování bude kopec s dobrým výhledem, ale to se ve všední den každému nepoštěstí,“ přemítá odborný pracovník hvězdárny.
Další obdobné seskupení nastane nad jihovýchodním obzorem 7. dubna, ovšem s tím rozdílem, že u toho bude chybět Merkur.
autor: Josef Beneš