Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

13.11.2020
Zákryty hvězd? Fascinující disciplína!

Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.

02.11.2020
Astronomický kroužek pokračuje ON-LINE

Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Počasí přepsalo rekord

Počasí přepsalo rekord

 Poslední březnový den se ve Valašském Meziříčí zapsal do rekordních tabulek meteorologických měření.

„Naměřili jsme maximální teplotu 22,4° C. Dosavadní rekord pro 31. březen činil 21,9° C a pocházel z roku 1968,“ konstatuje Petr Zelený, odborný pracovník naší hvězdárny, kde meteorologická měření probíhají od roku 1957. Maximální březnová teplota však zůstala nepokořena, neboť 21. března 1974 rtuť teploměru vyšplhala až na 22,9° C.

Naproti tomu nejchladnější poslední březnový den nastal v roce 1996, kdy ve hvězdárně naměřili -6,8° C. Do absolutně nejchladnějšího březnového dne však i tato teplota měla daleko – 1. března 1963 se ve městě ochladilo až na -24,1° C.

„Celkově byl letošní březen teplotně nevýrazný, průměrná teplota činila 2,8° C. Nejchladnější byl březen 1987 s průměrnou teplotou -2,3° C a nejteplejší březen 2014 se +7,1° C,“ doplňuje Zelený.

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje