Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Planeta Země středem pozornosti

Planeta Země středem pozornosti

Rok 2008 byl z iniciativy Mezinárodní unie geologických věd (IUGS) a organizace UNESCO na Valném shromáždění OSN vyhlášen jako Mezinárodní rok planety Země. Cílem je připomenout a přiblížit opomíjený význam těchto věd pro celosvětový udržitelný rozvoj, omezení přírodních rizik, racionalizaci výstavby a optimální využívání přírodních zdrojů. IUGS, Ve spolupráci s Geofyzikálním ústavem AV ČR a Českou astronomickou společností se k výjimečné iniciativě připojila i Hvězdárna Valašské Meziříčí. Podporu poskytla také společnost CS CABOT Valašské Meziříčí.

Program semináře zahájil svou přehledovou přednáškou Pavel Gabzdyl (Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně) s odpovídajícím názvem – Kaleidoskop planetárních světů. Velmi pěkná přednáška se zabývala srovnáním jednotlivých planetárních těles z pohledu geologických útvarů, morfologie povrchu, ale i širších souvislostí včetně vlivu impaktů na utváření povrchů.

Večerní část patřila oddechové přednášce s poněkud poetickým názvem Na hřbetě koně za geologickými krásami Mongolie. Cestopisné vyrávění Jana Valenty (Ústav struktury a mechaniky hornin AV ČR,) bylo určeno i široké veřejnosti..

Sobotní program zahájil přednáškou s názvem Historie srážek těles meziplanetární hmoty s planetou Země Jakub Haloda (Česká geologická služba, Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy, Štefánikova hvězdárna). Zabýval se nejen významnými impaktními událostmi v dějinách Země, ale také jejich důsledky pro biosféru planety. Vznik každé ze zatím 175 potvrzených impaktních struktur na Zemi doprovázela nejméně lokální katastrofa, v případě větších těles katastrofa globální.

Pohled do přednáškového sálu.Svou premiéru ve valašskomeziříčské hvězdárně měl Aleš Špičák (Geofyzikální ústav AV ČR) s přednáškou Děravá Země aneb Výsledky vrtných výzkumných projektů na kontinentech a v oceánech. Představil problematiku hlubokého vrtání do zemské kůry na pevninách i pod hladinou oceánů a mezinárodní vrtné projekty zaměřené na výzkum zemětřesné činnosti, vulkánů, impaktních kráterů, ale i využívání geotermální energie. Neméně zajímavé byly informace a plány o výzkumu zemětřesné lokality v západních Čechách.

Další přednáškovou premiéru měl Jan Zedník (Geofyzikální ústav AV ČR), který se ve svém příspěvku Seismické vlny jako nástroj poznávání Země zabýval klasifikací zemětřesení i problematikou jejich registrace. Velký zájem posluchačů vzbudila diskuze o určování „velikosti“ zemětřesení – magnitudu, Richterově stupnici, uvolněných energiích i účincích zemětřesení.

Jedinou ženou mezi přednášejícími byla Jana Pazdírková (Ústav fyziky Země, Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity Brno), jejíž příspěvek Zemětřesení v České republice navazoval na předchozí přednášku. Seznámila posluchače se seismotektonickou situací v Evropě, neméně zajímavý byl exkurs do historie, ve kterém připomněla historická zemětřesení ve střední Evropě. Přednášku uzavřela informací o seismických stanicích v ČR a zemětřeseních v ČR v letech 2000–2008.

Sobotní program uzavíral Pavel Gabzdyl přednáškou Země a její Měsíc v níž spojil své dva velké zájmy. Posluchače seznámil s historickými i současnými názory na vznik Země a Měsíce, podrobně se věnoval problematice impaktního kráterování. Na základě výzkumů a pořízených snímků představil minulost vulkanismu na Měsíci i jeho současný geochemický model. Přednášku uzavřel pro mnohé překvapivým výčtem pozitivních vlivů Měsíce na naši Zemi a na vznik a vývoj života na naší planetě.

Výhradně zpět na Zemi se vrátil Aleš Špičák, který hledal odpovědi na otázku v názvu své přednášky Proč a jak sopky soptí aneb Tektonické procesy a sopečné erupce. Připomněl existenci aktivní deskové tektoniky jako jedinečného procesu na povrchu naší planety, který je velmi často doprovázen projevy vulkanismu. Zmínil také důležitou roli deskové tektoniky a sopek při recyklace horninového materiálu a popsal vulkanismus v různých tektonických prostředích.

Seminář uzavírala připomínka na – z našeho pohledu výjimečnou – událost. Jiří Srba (Hvězdárna Valašské Meziříčí.; člen SMPH) představil v přednášce Tunguzká katastrofa – první varování výběr základních faktů z velkého množství dostupných dokumentů. Připomněli jsme si 100 let od jedné z nejzáhadnějších přírodních katastrof 20. století. Autor se pokusil nalézt nejpravděpodobnější odpověď na to, proč došlo  30. června 1908 na Sibiři v oblasti řeky Podkamennaja Tunguzka k mohutnému výbuchu, který zničil přes 2 000 čtverečních kilometrů tajgy. Podle všeho je dnes možné explozi i všechny doprovodné jevy nejlépe vysvětlit impaktní teorií.

Vydařený seminář navštívilo přes 50 účastníků z celé České republiky i Slovenska. Další fotografie ze semináře najdete v naší fotogalerii.

 Společná fotografie účastníků semináře Planeta Země - dnes a zítra.

autor: Libor Lenža


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies