S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Toto netradiční setkání zejména mladých lidí se uskutečnilo v areálu Žilinské univerzity a nebylo cíleno jen na přednášky a besedy, ale zejména na praktické ukázky a představení technologií, které jsou na Slovensku pro kosmický či stratosférický výzkum vyvíjeny. Kromě představení těchto projektů byly na programu také zajímavé přehledy celosvětové kosmonautiky, prezentace studentských projektů pro stratosférické lety a mnohé další. V rámci akce bylo podepsáno Memorandum o spolupráci a porozumění mezi SOSA a Elektrotechnickou fakultou Žilinské univerzity.
Páteční program byl zahájen shrnujícím referátem (Kosmické technologie – nejen ekonomická příležitost, využití v běžné praxi) zaměřeným na využití kosmických technologií v rámci národních ekonomik, ale také činnosti obou partnerů projektu a byly diskutovány možné výhody, příležitosti i problémy, které tato činnost v praxi přináší. První část referátu shrnovala základní fakta a možnosti, druhá pak konkretizovala do podmínek Slovenské republiky a činnosti SOSA.
Z mnoha důvodů je velmi žádoucí vývoj kosmických technologií nejen sledovat, aktivně využívat, ale také hledat příležitosti pro jejich zakomponování do ekonomických i vzdělávacích činností regionů. Jak česká republika, tak Slovensko jsou malé země, takže je nezbytné začínat malými projekty a záměry a na nich se postupně naučit věci složitější. V obou zemích existují z minulosti značné zkušenosti a schopní lidé.
Další skupinu referátů přednesli společně členové projektového týmu projektu Společně do stratosféry. Jmenovitě Libor Lenža a Ondrej Závodský přednesli referát Společně do stratosféry – přínosy, možnosti, budoucnost. Kromě historie vzniku projektu, byly představeny jeho hlavní přínosy a výsledky a také pohled na rozvoj další spolupráce nejen mezi partnery projektu. Ondrej Závodský představil vybraná technická řešení přístrojů a zařízení pro stratosférické lety. Páteční večer patřil zajímavým diskusím nejen o spolupráci, ale i o „velkých“ problémech světové kosmonautiky.
Sobotní program zahájil Michal Vojsovič (SOSA) s představením zajímavých studijní, vzdělávacích a motivačních aktivit pod souhrnným označením skEPIC. Hovořilo se nejen o Světovém kosmickém týdnu, Mezinárodní letní škole, Festivalu „BeActive“, ale také o projektu Expedice Mars určené mladým lidem, kteří mají zájem o kosmonautiku, techniku a vesmír.
Další přednáška, kterou přednesl Jan Baláž z Ústavu experimentální fyziky SAV v Košicích, se věnovala velmi aktuálnímu tématu, projektu ROSSETA, na kterém se lektor přímo i podílel. Stejnojmenná sonda „zaparkovala“ na oběžné dráze kolem kometárního jádra komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko a pořídila opravdu dech beroucí snímky komety, bizarního tvaru v podobě nafukovací „kačenky“.
Sobotní odpoledne bylo zahájeno podpisem Memoranda o porozumění a spolupráci mezi SOSA a Elektrotechnickou fakultou Žilinské univerzity v Žilině, kterou zastupoval děkan prof. Milan Dado. Po slavnostním aktu měl tento vzácný host možnost seznámit se s celou řadou vystavených přístrojů a technologií, které byly v rámci odpoledního SpaceExpo k vidění. Od speciální plošiny na vzduchovém ložisku v homogenním magnetickém poli, lehkého skafandru, až po letový simulátor a přenosné digitální planetárium z Hvězdárny v Partizánskom.
Odpolední program pokračoval zajímavým referátem představujícím připravovaný stratosférický experiment Lip-Vep zaměřený na studium světelného znečištění. Referát přednesla studentka gymnázia v Popradu slečna Alžbeta Pudíková. Referát vzbudil velký zájem a dlouhou diskusi. Závěr byl takový, že je velmi žádoucí v přípravě experimentu pokračovat.
Milan Halousek z České kosmické kanceláře se v dalším referátu věnoval přehledu světové pilotované kosmonautiky a dotkl se všech aktuálních problémů nejen ruské a americké pilotované kosmonautiky. Hlavní pozornost byla logicky věnována Mezinárodní kosmické stanici a práci na ní.
Večerní část programu byla věnována představení letového simulátoru včetně verze určené pro popularizaci a vzdělávání. Maxim Mizov představil celou problematiku z širšího pohledu a pak se zaměřil na projekt, kterému se v Košicích dlouhodobě věnuje.
Poslední příspěvek sobotního dne se podrobněji věnoval připravované první slovenské družici skCube, kterou představili Jakub Kapuš a Jaroslav Erdziak. Jedná se o reálný projekt v rámci aktivity CubeSat. Připravuje se již nejen technická část satelitu, ale i přístrojové vybavení, které bude muset brát do úvahy malé rozměry samotné družice. Po poslední přednášce a večeři následovala panelová diskuse nad nejrůznějšími tématy. Převládala však zejména témata vzájemné spolupráce a jejího rozvoje.
Nedělní dopoledne bylo věnováno silně motivačnímu příspěvku k soutěži Axe Apollo Space Academy, jejíž vítězové obdrželi poukázku k suborbitálnímu letu na palubě suborbitálního stroje Lynx. Róbert Vokál však pojal svůj příspěvek proložený svými osobními zkušenostmi mnohem šířeji a nutno přiznat, že byl velmi zajímavý a mnohé přinutil k zamyšlení a věřím, že také motivoval.
Závěr semináře patřil Janu Sedláčkovi a jeho přehledu novinek z kosmonautiky. Autor velmi aktivního a aktuálního blogu (Novinky z kosmonautiky http://novinkykosmonautiky.blogspot.cz/) představil několik aktuálních témat od výzkumu Saturnova měsíce Titan až po vývoj nové americké pilotované lodi.
V průběhu akce byla v místě konání vystavena putovní výstava s názvem Kosmonautika a kosmické technologie – příležitost pro budoucnost. Tato výstava vznikla vzájemnou spoluprací obou partnerů v rámci projektu. Na závěr semináře bylo uskutečněno také několik startů malých modelářských raket.
Věříme, že toto setkání motivovalo a ukázalo mladým účastníkům možné směry dalšího rozvoje, hlavní priority i příležitosti jak se do těchto aktivit zapojit. Z akce bude vydán sborník sylabů a časem budou na webových stránkách k dispozici nejen sylaby, ale také prezentace a zvukové záznamy přednášek.
Poděkování patří všem členům projektového týmu, zejména Robovi Vokálovi a samozřejmě všem lektorům a účastníkům. Snad se nám podařilo založit tradici, ve které budeme společně pokračovat.
Další snímky si můžete prohlédnout v níže zveřejněné fotogalerii.
autor: Naďa Lenžová
Seminář Kosmické technologie - NoGravity 2014 Ondrej Závodský prezentuje svůj podíl na vývoji kosmických technologií pro balónové lety i první slovenskou družici. |
«« Předchozí | 678910 | Následující »» |