Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


30.11.2023
Astronomická olympiáda 2023/2024

V uplynulých dnech se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v těchto kategoriích: 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.

30.11.2023
Hvězdárna, jak ji neznáte (1990-1991)

Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.

02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Pilotní ročník semináře NoGravity 2014 se vydařil

Pilotní ročník semináře NoGravity 2014 se vydařil

SpaceExpoToto netradiční setkání zejména mladých lidí se uskutečnilo v areálu Žilinské univerzity a nebylo cíleno jen na přednášky a besedy, ale zejména na praktické ukázky a představení technologií, které jsou na Slovensku pro kosmický či stratosférický výzkum vyvíjeny. Kromě představení těchto projektů byly na programu také zajímavé přehledy celosvětové kosmonautiky, prezentace studentských projektů pro stratosférické lety a mnohé další. V rámci akce bylo podepsáno Memorandum o spolupráci a porozumění mezi SOSA a Elektrotechnickou fakultou Žilinské univerzity.

Páteční program byl zahájen shrnujícím referátem (Kosmické technologie – nejen ekonomická příležitost, využití v běžné praxi) zaměřeným na využití kosmických technologií v rámci národních ekonomik, ale také činnosti obou partnerů projektu a byly diskutovány možné výhody, příležitosti i problémy, které tato činnost v praxi přináší. První část referátu shrnovala základní fakta a možnosti, druhá pak konkretizovala do podmínek Slovenské republiky a činnosti SOSA.
Z mnoha důvodů je velmi žádoucí vývoj kosmických technologií nejen sledovat, aktivně využívat, ale také hledat příležitosti pro jejich zakomponování do ekonomických i vzdělávacích činností regionů. Jak česká republika, tak Slovensko jsou malé země, takže je nezbytné začínat malými projekty a záměry a na nich se postupně naučit věci složitější. V obou zemích existují z minulosti značné zkušenosti a schopní lidé.

Pohled do seminární místnosti.Další skupinu referátů přednesli společně členové projektového týmu projektu Společně do stratosféry. Jmenovitě Libor Lenža a Ondrej Závodský přednesli referát Společně do stratosféry – přínosy, možnosti, budoucnost. Kromě historie vzniku projektu, byly představeny jeho hlavní přínosy a výsledky a také pohled na rozvoj další spolupráce nejen mezi partnery projektu. Ondrej Závodský představil vybraná technická řešení přístrojů a zařízení pro stratosférické lety. Páteční večer patřil zajímavým diskusím nejen o spolupráci, ale i o „velkých“ problémech světové kosmonautiky.

Sobotní program zahájil Michal Vojsovič (SOSA) s představením zajímavých studijní, vzdělávacích a motivačních aktivit pod souhrnným označením skEPIC. Hovořilo se nejen o Světovém kosmickém týdnu, Mezinárodní letní škole, Festivalu „BeActive“, ale také o projektu Expedice Mars určené mladým lidem, kteří mají zájem o kosmonautiku, techniku a vesmír.

Další přednáška, kterou přednesl Jan Baláž z Ústavu experimentální fyziky SAV v Košicích, se věnovala velmi aktuálnímu tématu, projektu ROSSETA, na kterém se lektor přímo i podílel. Stejnojmenná sonda „zaparkovala“ na oběžné dráze kolem kometárního jádra komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko a pořídila opravdu dech beroucí snímky komety, bizarního tvaru v podobě nafukovací „kačenky“.

Sobotní odpoledne bylo zahájeno podpisem Memoranda o porozumění a spolupráci mezi SOSA a Elektrotechnickou fakultou Žilinské univerzity v Žilině, kterou zastupoval děkan prof. Milan Dado. Po slavnostním aktu měl tento vzácný host možnost seznámit se s celou řadou vystavených přístrojů a technologií, které byly v rámci odpoledního SpaceExpo k vidění. Od speciální plošiny na vzduchovém ložisku v homogenním magnetickém poli, lehkého skafandru, až po letový simulátor a přenosné digitální planetárium z Hvězdárny v Partizánskom.

Slavnostní podpis Memoranda

Odpolední program pokračoval zajímavým referátem představujícím připravovaný stratosférický experiment Lip-Vep zaměřený na studium světelného znečištění. Referát přednesla studentka gymnázia v Popradu slečna Alžbeta Pudíková. Referát vzbudil velký zájem a dlouhou diskusi. Závěr byl takový, že je velmi žádoucí v přípravě experimentu pokračovat.

Milan Halousek z České kosmické kanceláře se v dalším referátu věnoval přehledu světové pilotované kosmonautiky a dotkl se všech aktuálních problémů nejen ruské a americké pilotované kosmonautiky. Hlavní pozornost byla logicky věnována Mezinárodní kosmické stanici a práci na ní.

Večerní část programu byla věnována představení letového simulátoru včetně verze určené pro popularizaci a vzdělávání. Maxim Mizov představil celou problematiku z širšího pohledu a pak se zaměřil na projekt, kterému se v Košicích dlouhodobě věnuje.

Poslední příspěvek sobotního dne se podrobněji věnoval připravované první slovenské družici skCube, kterou představili Jakub Kapuš a Jaroslav Erdziak. Jedná se o reálný projekt v rámci aktivity CubeSat. Připravuje se již nejen technická část satelitu, ale i přístrojové vybavení, které bude muset brát do úvahy malé rozměry samotné družice. Po poslední přednášce a večeři následovala panelová diskuse nad nejrůznějšími tématy. Převládala však zejména témata vzájemné spolupráce a jejího rozvoje.

Nedělní dopoledne bylo věnováno silně motivačnímu příspěvku k soutěži Axe Apollo Space Academy, jejíž vítězové obdrželi poukázku k suborbitálnímu letu na palubě suborbitálního stroje Lynx. Róbert Vokál však pojal svůj příspěvek proložený svými osobními zkušenostmi mnohem šířeji a nutno přiznat, že byl velmi zajímavý a mnohé přinutil k zamyšlení a věřím, že také motivoval.

Závěr semináře patřil Janu Sedláčkovi a jeho přehledu novinek z kosmonautiky. Autor velmi aktivního a aktuálního blogu (Novinky z kosmonautiky http://novinkykosmonautiky.blogspot.cz/) představil několik aktuálních témat od výzkumu Saturnova měsíce Titan až po vývoj nové americké pilotované lodi.

Výstava Kosmonautika a kosmické technologie - příležitost pro budoucnostV průběhu akce byla v místě konání vystavena putovní výstava s názvem Kosmonautika a kosmické technologie – příležitost pro budoucnost. Tato výstava vznikla vzájemnou spoluprací obou partnerů v rámci projektu. Na závěr semináře bylo uskutečněno také několik startů malých modelářských raket.

Věříme, že toto setkání motivovalo a ukázalo mladým účastníkům možné směry dalšího rozvoje, hlavní priority i příležitosti jak se do těchto aktivit zapojit. Z akce bude vydán sborník sylabů a časem budou na webových stránkách k dispozici nejen sylaby, ale také prezentace a zvukové záznamy přednášek.

Poděkování patří všem členům projektového týmu, zejména Robovi Vokálovi a samozřejmě všem lektorům a účastníkům. Snad se nám podařilo založit tradici, ve které budeme společně pokračovat.

Další snímky si můžete prohlédnout v níže zveřejněné fotogalerii.

 

autor: Naďa Lenžová


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies