Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.
Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.
Na Meziříčskou noc padajících hvězd pozve naše hvězdárna veřejnost ve středu 12. srpna od 21.30 h do půlnoci. Meteorický roj Perseid, nazývaných též Slzy svatého Vavřince, zájemci budou moci pozorovat za jasné oblohy pouhým okem – nejlépe na přinesené karimatce nebo dece, kterou si mohou rozložit v trávě na zahradě. O teplý čaj se postarají jejich hostitelé.
„Začneme krátkým vyprávěním o Perseidách a projekcí na plátně,“ informuje odborný pracovník hvězdárny Jiří Srba, jenž bude podávat průběžný výklad i při samotném pozorování. Perseidy představují jeden z nejpoutavějších astronomických jevů, které lze na obloze sledovat. Za příznivých podmínek může vnímavý pozorovatel spatřit během noci desítky padajících hvězd.
Na rozdíl od předchozích let, kdy komentované pozorování probíhalo o víkendu, letos se uskuteční uprostřed pracovního týdne. „V tento den odpoledne budou Perseidy na svém maximu, a večer by jich mohlo být vidět stále hodně. Kromě toho sledování noční oblohy nebude svým svitem rušit Měsíc,“ vysvětluje Srba.
Souběžně s tímto bude ve hvězdárně probíhat běžné večerní pozorování pomocí dalekohledů. Lidé tak kromě Perseid mají šanci spatřit například planety Jupiter a Saturn a jiná vesmírná tělesa.
S ohledem na probíhající revitalizaci centrální části hvězdárenského parku prosíme návštěvníky, aby parkovali v okolí a nevjížděli do areálu autem.
Foto: Jiří Srba
autor: Josef Beneš