Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Prostranství před hlavní budovou naší hvězdárny bude plné života, barev a vůní.
Na ploše několika stovek čtverečních metrů vznikl přírodní parčík, který se stal ozdobou celého areálu. Jeho proměna trvala s technologickými přestávkami necelé 3 měsíce a přišla na 1,7 milionu korun. O náklady se podělily Zlínský kraj, který je zřizovatelem hvězdárny, a Fond malých projektů při Operačním programu přeshraniční spolupráce ČR-SR.
Dominantou prostranství je revitalizované jezírko, v jehož středu stojí opravený gnómon slunečních hodin. Na místě dřívější vyschlé a zarostlé betonové nádrže dělníci pomocí fólie vymodelovali jezírko, jehož celou plochu pokryly kameny. Jezírko zčásti zaplnila dešťová voda. Její odtok z prostranství před hvězdárnou pohltí podzemní zásobník, z něhož bude možné čerpat vodu na zalévání zeleně i na doplnění jezírka.
„Naším cílem bylo vytvořit místo, které by se co nejvíce podobalo smíšenému přírodnímu biotopu vody a souše, kde by se mohli trvale usadit hmyz, obojživelníci a plazi. Zároveň by mělo sloužit ke vzdělávání mládeže a otevřít výhled na jižní budovu, dosud zakrytý vzrostlými tújemi,“ vysvětluje ředitel hvězdárny Libor Lenža.
Bezprostřední okolí jezírka tvoří nově zasetá květnatá louka, typická pro oblast Bílých Karpat, a množství čerstvě vysazených rostlin. Prostředí vybízející k poznávání i relaxaci dotvářejí malý geopark se vzorky hornin zdejšího regionu, kamenná zídka a chodníky.
„Přírodnímu rázu tohoto místa odpovídá i výsadba bylin a keřů,“ připomíná majitel dodavatelské firmy Petr Hastík. „Jsou zde různé kultivary hortenzií, jejichž velké květy mohou přilákat motýly, několik kusů komule Davidovy, přezdívané motýlí keř, a tři druhy hlohů. Mimo to jsme zasadili spoustu trvalek, tymián, šalvěj, mateřídoušku a jiné bylinky. Všechno je jedlé, takže když děti občas něco utrhnou a ochutnají, nic se jim nestane,“ usmívá se Hastík.
K úplnému dokončení prací ještě chybí zhotovit informační tabule a popisky k jednotlivým druhům rostlin a hornin. Rozmístěny budou ještě letos. Končící revitalizace představuje úvodní etapu zamýšlené obnovy celého areálu hvězdárny. „Je zastaralý a zaslouží si modernizaci. Komplexní studii bychom chtěli mít hotovou v příštím roce,“ doplnil ředitel hvězdárny.
autor: Josef Beneš