Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
Prostranství před hlavní budovou naší hvězdárny bude plné života, barev a vůní.
Na ploše několika stovek čtverečních metrů vznikl přírodní parčík, který se stal ozdobou celého areálu. Jeho proměna trvala s technologickými přestávkami necelé 3 měsíce a přišla na 1,7 milionu korun. O náklady se podělily Zlínský kraj, který je zřizovatelem hvězdárny, a Fond malých projektů při Operačním programu přeshraniční spolupráce ČR-SR.
Dominantou prostranství je revitalizované jezírko, v jehož středu stojí opravený gnómon slunečních hodin. Na místě dřívější vyschlé a zarostlé betonové nádrže dělníci pomocí fólie vymodelovali jezírko, jehož celou plochu pokryly kameny. Jezírko zčásti zaplnila dešťová voda. Její odtok z prostranství před hvězdárnou pohltí podzemní zásobník, z něhož bude možné čerpat vodu na zalévání zeleně i na doplnění jezírka.
„Naším cílem bylo vytvořit místo, které by se co nejvíce podobalo smíšenému přírodnímu biotopu vody a souše, kde by se mohli trvale usadit hmyz, obojživelníci a plazi. Zároveň by mělo sloužit ke vzdělávání mládeže a otevřít výhled na jižní budovu, dosud zakrytý vzrostlými tújemi,“ vysvětluje ředitel hvězdárny Libor Lenža.
Bezprostřední okolí jezírka tvoří nově zasetá květnatá louka, typická pro oblast Bílých Karpat, a množství čerstvě vysazených rostlin. Prostředí vybízející k poznávání i relaxaci dotvářejí malý geopark se vzorky hornin zdejšího regionu, kamenná zídka a chodníky.
„Přírodnímu rázu tohoto místa odpovídá i výsadba bylin a keřů,“ připomíná majitel dodavatelské firmy Petr Hastík. „Jsou zde různé kultivary hortenzií, jejichž velké květy mohou přilákat motýly, několik kusů komule Davidovy, přezdívané motýlí keř, a tři druhy hlohů. Mimo to jsme zasadili spoustu trvalek, tymián, šalvěj, mateřídoušku a jiné bylinky. Všechno je jedlé, takže když děti občas něco utrhnou a ochutnají, nic se jim nestane,“ usmívá se Hastík.
K úplnému dokončení prací ještě chybí zhotovit informační tabule a popisky k jednotlivým druhům rostlin a hornin. Rozmístěny budou ještě letos. Končící revitalizace představuje úvodní etapu zamýšlené obnovy celého areálu hvězdárny. „Je zastaralý a zaslouží si modernizaci. Komplexní studii bychom chtěli mít hotovou v příštím roce,“ doplnil ředitel hvězdárny.
autor: Josef Beneš