Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Obloha na dlani – Podivné hvězdy

Obloha na dlani – Podivné hvězdy

Ve dnech 18.-20. května 2012 se v hotelu 'Partizán' na  Jankovom Vŕšku (Slovensko) uskutečnil 'Kurz praktických pozorovaní' s podtitulem 'Podivné hviezdy'. Akci pořádala Hvezdáreň v Partizánskom ve spolupráci s Hvězdárnou Valašské Meziříčí p. o., a to v rámci projektu OBLOHA NA DLANI, spolufinancovaného z OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013.

Tato akce byla pokračováním aktivit v rámci projektu Obloha na dlani. Tentokrát hlavním cílem bylo seznámit mladé posluchače a adepty studia astronomie se zajímavými objekty noční oblohy. Cílem přednášek bylo zvýšit zájem o atraktivní skupiny hvězd z hlediska pozemských pozorovatelů jako nabídka pro praktickou činnost s astronomickými přístroji.
Peter Kluvánek v úvodní přednášce seznámil posluchače se světem hvězd, jejich fyzikálními parametry a pohovořil o dvojhvězdných soustavách.

Rudolf Gális z košické univerzity přednesl zajímavou přednášku ze zákulisí své práce u rentgenové družice Integral. Kromě podrobného popisu jednotlivých přístrojů a jejich funkce se hovořilo o výsledcích a problémech při pořizování a zpracování dat. Pro získání informací o nějakém systému v rengenové oblasti jsou potřeba expoziční časy v délkách miliónů sekund. V podobném duchu se nesla i přednáška Juliusa Kozy o podivných variabilitách Slunce. Matúš Kocka se věnoval tématu astrofyziky ultravysokých energií – to znamená v tvrdém rentgenu a gamazáření. V současné době je to velmi rychle se rozvíjející obor, kdy se astronomům dostávají do rukou nové přístroje, například na odhalení původu kosmického záření.

Za české přednášející Marek Skarka představil svůj pozorovací program. Věnuje se jedné skupině pulsujících proměnných hvězd typu RR Lyr a výzkumu Blažkova jevu. Jeho druhý cestopisný příspěvek nastínil dnešní možnosti mladých astronomů. Marek během působení na Masarykově univerzitě měl několikrát možnost cestovat do Jihoafrické republiky a pozorovat na observatořích poblíž Kapského města.

Podvečerní program jak v pátek, tak v sobotu, se nesl v duchu pozorovatelském. Kolegové ze Slovenska měli k dispozici několik mobilních dalekohledů se kterými se sledovali zajímavé objekty noční oblohy. Dalším doprovodným programem byly zajímavé pořady v planetáriu.
Nedělní program zakončili čeští účastníci dvěma přednáškami.

Ladislav Šmelcer přednesl souhrnnou přednášku o hvězdě V838 Mon, která před deseti lety představila neuvěřitelnou podívanou. Teprve v současné době astronomové dospěli k řešení, které objasňuje příčinu několika zjasnění, což této hvězdě přineslo označení pekuliární – tedy podivná.  Jakub Juryšek, spolupracovník ostravské hvězdárny, s kolegyní Hoňkovou představili pozorovací program zákrytových dvojhvězd a jejich úspěchy při objevech nových proměnných hvězd.

Setkání na Jankovom Vŕšku přineslo zajímavé setkání s mladými adepty astronomie a během přednášek jim byly nastíněny zajímavé obory stelární astronomie, kterým by se do budoucna mohli věnovat.

 

autor: Libor Lenža


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies