Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Astronom vyprávěl školákům v nezvyklém prostředí.
Mongolská jurta na zahradě zdejší Základní školy Žerotínova byla dnes dějištěm astronomického programu. Odborný pracovník naší hvězdárny tady pro děti ze školní družiny uspořádal přednášku o Sluneční soustavě.
„Připomněl jsem školákům nejdůležitější informace a zajímavosti z naší soustavy,“ říká Radek Kraus, jenž nevynechal ani aktuální dění na obloze. „Vysvětlil jsem, co se stane v prostoru při nastávající konjunkci Jupiteru a Saturnu a jak by mohla být pozorovatelná ze Země. Opomenout jsem nemohl ani starodávnou legendu o Betlémské hvězdě z pohledu astronomie,“ doplňuje Kraus.
Program pro čtvrťáky byl součástí projektového dne zaměřeného na astronomii a navázal na předchozí přednášky. „Žáci nižších ročníků poznávali planetu Zemi, jejich starší spolužáci se dověděli mnoho zajímavého o Sluneční soustavě. Nabyté vědomosti ještě výtvarně zpracují,“ prozrazuje vedoucí školní družiny Petra Plánková.
autor: Josef Beneš