Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

13.11.2020
Zákryty hvězd? Fascinující disciplína!

Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.

02.11.2020
Astronomický kroužek pokračuje ON-LINE

Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » O kosmonautice v liduprázdném sále

O kosmonautice v liduprázdném sále

 Tradici seminářů o kosmonautice a raketové technice nepřerušil ani nouzový stav.

Prázdný sál, v něm jenom přednášející, který mluvil do webové kamery, a technik zajišťující živý přenos na internetu. Taková byla kulisa letošní Noci vědců a na ni navazujícího semináře s názvem Kosmonautika, raketová technika a kosmické technologie, jež v uplynulých dvou dnech uspořádala naše hvězdárna.

„Někteří lidé sem chodí desítky let. Pamatuji si jejich tváře a vím, kde sedávají, takže jsem je chvílemi viděl. Ale nebylo to ono,“ přiznává autor dvou z celkem pěti přednášek Tomáš Přibyl z Technického muzea v Brně.   

Pro Michala Václavíka není prázdná posluchárna nic nového. „Znám to z vysoké školy, kde přednáším studentům. Někdy i tři hodiny mluvím do černé obrazovky,“ vypráví pracovník České kosmické kanceláře, jemuž nejvíce chyběl osobní kontakt s posluchači. „Jejich přítomnost a zpětná vazba jsou pro mě největší odměna,“ vysvětluje. Stejně jako ostatním přednášejícím mu na konci vystoupení nepříjemně brněly nohy z toho, jak musel celou dobu stát na jednom místě, aby zůstal v záběru kamery.

Publikum, jež sledovalo přednášky on-line na internetovém kanálu YouTube, by za normálních okolností zaplnilo přednáškový sál. „Počet připojených se pohyboval mezi 30 až 57. Odpovídá to velikosti skupiny, která se semináře každoročně účastní,“ říká odborný pracovník hvězdárny Tomáš Pečiva, jenž dohlížel na hladký průběh přenosu. „Zpočátku jsme měli drobné problémy se zvukem, ale podařilo se nám je odstranit,“ dodává Pečiva.  

Počin hvězdárny, která ani během nouzového stavu a z něj vyplývajících omezení nechtěla fanoušky kosmonautiky ochudit o seminář se zhruba padesátiletou tradicí, se setkal s příznivými ohlasy. „Díky organizaci hvězdárny jsme se aspoň takto mohli účastnit přednášky. Moc děkuji! Snad to příští rok bude jiné, takové, na co jsme byli léta zvyklí,“ vzkazuje na facebooku Daniel Lazecký. Další pravidelný účastník semináře, Milan Hanousek, k tomu dodává: „Parádní. Jako bych tam byl v sále a seděl na té tvrdé, vrzavé sedačce... Tak napřesrok!“

Všechny letošní přednášky lze zhlédnout na YouTube buď prostřednictvím kanálu HVM-Edu, nebo na playlistu Kosmonautika 2020.

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje