Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

07.08.2024
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra

Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů.  KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet.  Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.

05.08.2024
Hvězdárnu Valašské Meziříčí najdete nově i na Instagramu

Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Noc vědců 2008

Noc vědců 2008

V pátek 26. září 2008 se Česká republika již počtvrté v řadě připojila k akci s názvem Evropská noc vědců, pořádáné z iniciativy Evropské komise od roku 2005. Svou prezentaci na tento den připravila řada vědeckých i popularizačních institucí. Mezi nimi, pod záštitou České astronomické společnosti (ČAS), také profesionální astronomické observatoře i malé hvězdárny. Program pro návštěvníky s názvem „Noc plná experimentů“ připravila i Hvězdárna Valašské Meziříčí. Připojili jsme se tak ke stovkám měst Evropy ve snaze přiblížit zájemcům vědu i samotné vědce.

Cílem Noci vědců je bořit mýty o vědcích coby podivínech a vědě jako nezábavné aktivitě. Odborníci z mnoha oborů mají možnost v tento večer ukázat veřejnosti svou práci v netradičním světle a přiblížit, čím je tolik zajímavá.

Pro návštěvníky Hvězdárny ve Valašském Meziříčí byla připravena řada poutavých aktivit. V prostorách hlavní budovy proběhla neformální vernisáž nové výstavy „Evropská jižní observatoř – společná základna evropské astronomie“, věnované Evropské jižní observatoři (European Southern Observatory – ESO), jednomu z nejmodernějších astronomických center na světě. Výstava byla připravena u příležitosti vstupu České republiky do ESO k 1. lednu 2007.

V rekonstruovaném objektu Ballnerovy hvězdárny z roku 1929 si návštěvníci mohli kromě stálé expozice starých optických přístrojů prohlédnout další výstavu věnovanou základům pozorovací astronomie.

Hlavním lákadlem byl ale více než tříhodinový program zajímavých experimentů v přednáškovém sále hvězdárny, který připravil PhDr. Tomáš Mohler se svými asistenty. Prostřednictvím názorných experimentů se na šedesát diváků ve věku od 6 do 60 let mohlo seznámit se záludnostmi moderní optiky a elektromagnetismu. Ve skleněném akváriu byly postupně k vidění „laserové modely“ dalekohledů i dalších optických přístrojů či demonstrováno chování světla při průchodu zemskou atmosférou. Na jednoduchém spektroskopu si všichni mohli otestovat různé vlastnosti světla obyčejné žárovky a výbojky. Zasloužený obdiv sklidily také hrátky s dnes tak oblíbenými 3D obrázky generovanými v reálném čase. Vše s patřičným vysvětlením. V druhé části programu přišla řada na objekty levitující v magnetickém poli, „neposedné“ kovové kuličky porušující zákony gravitace a podobně. K našemu potěšení měl program velký úspěch u všech generací.

V hlavní kopuli hvězdárny bylo pro návštěvníky připraveno pozorování planety Jupiter, hvězd, dvojhvězd, hvězdokup a dalších zajímavých objektů. Na zahradě hvězdárny bylo možné pokochat se pohledem na oblohu pouhým okem a osvojit si základy orientace na obloze. Pomocí speciálního demonstračního zařízení byla představena jednotlivá zajímavá souhvězdí. Počasí nám ale nepřálo, a tak se většina z návštěvníků musela spokojit jen s exkurzí. Zato však mohli navštívit jen zřídka přístupnou budovu odborného pracoviště, kde probíhají v denních hodinách pozorování Slunce a v noci jsou monitorovány proměnné hvězdy. Návštěvníci se tak mohli seznámit s dlouhodobými odbornými programy, kterých se zaměstnanci hvězdárny účastní a na kterých spolupracují s opravdovými vědci, kterým byl tento večer především zasvěcen.

Do fotogalerie věnované Noci vědců jsme umístili několik fotografií dokumentujících aktivity, kterých se návštěvníci u nás mohli zúčastnit.

Chcete-li se dozvědět jak Noc vědců probíhala na jiných místech, použijte následujících odkazů:

Noc vědců 2008-program (astro.cz); Noc vědců 2008-vysledky (astro.cz); oficiální stranky ČR k Noci vědců; oficiální stranky EU k Noci vědců.

 

 

autor: Jiří Srba


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz