Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
Astronomický kroužek při naší hvězdárně je otevřen všem mladým zájemcům.
Každou středu v 16 hodin, bezpečně on-line z domova a nově i bez zaplaceného školného. Virtuální schůzky členů astronomického kroužku při Hvězdárně Valašské Meziříčí jsou nyní přístupné všem a zdarma. Stačí se jen připojit. „Chceme dát příležitost proniknout do tajů astronomie a příbuzných oborů také dětem ze vzdálenějších míst,“ vysvětluje vedoucí kroužku a odborný pracovník hvězdárny Radek Kraus.
Před týdnem pozval do kroužku rodiče řádných členů. Připojilo se i několik dětí, které kroužek navštěvovaly v minulosti. Každý si doma podle návodu mohl připravit ze škrobu a vody takzvanou Newtonovskou kapalinu, na níž lze prokázat existenci makromolekul. Potom už se děti věnovaly astronomii.
Tuto středu publikum rozšířili školáci přihlášení na letní pobytový nebo příměstský astronomický tábor. „Předvedli jsme si chemické pokusy zaměřené na vitaminy, které lze snadno opakovat i v domácích podmínkách. Také jsme si pověděli, co zajímavého se děje na březnové obloze, blíže jsme se věnovali hvězdě Sirius,“ prozrazuje Kraus.
„Moc se nám to líbilo, zvláště pokus s vitaminy,“ shodli se dvanáctiletý Mirek Ondryáš a jeho o tři roky mladší sestra Alžběta z Tiché na Novojičínsku. „Odhalili jsme bonbóny, které vitamin C vůbec neobsahovaly, i když podle údajů na obalu tam měl být,“ prozradili mladí badatelé, kteří už se těší do hvězdárny na letní astronomický tábor. Mirek na něj přijede potřetí, jeho sestra poprvé.
Případní další zájemci o účast na on-line schůzkách astronomického kroužku mohou napsat na rkraus@astrovm.cz nebo na info@astrovm.cz, odkud získají potřebné přihlašovací znaky.
Činnost kroužku finančně podpořily Evropská unie a Zlínský kraj prostřednictvím projektu Implementace Krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání pro území Zlínského kraje II.
autor: Josef Beneš