Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Jak se vypořádat s nepříznivou koronavirovou situací i nově vyhlášeným zákazem návštěv a zároveň zůstat v kontaktu se zájemci o astronomii? Pracovníci naší hvězdárny našli řešení!
Přednášku s názvem „13 věcí, které zachránily Apollo 13“, již hvězdárna uspořádá ve středu 14. října v 18.00 hodin, mohou zhlédnout astronomičtí fandové živě na internetu. Stačí, když se v určenou dobu připojí k facebookové stránce Hvězdárna Valašské Meziříčí.
„Přednášku budeme streamovat prostřednictvím mobilního telefonu,“ informuje odborný pracovník hvězdárny Tomáš Pečiva. „Půjde o historickou premiéru, a proto jsme se nechali inspirovat jinými záznamy na internetu. Také jsme tam našli model nástavce, s jehož pomocí mobilní telefon připevníme ke stativu a který jsme vytiskli na naší 3D tiskárně,“ prozrazuje Pečiva.
Aby doladili potřebné detaily, provedli astronomové zkušební vysílání, k němuž přizvali téměř 30 svých přátel. „Někteří nás neviděli. Musíme tedy nalézt způsob, jak si nás bude moci naladit úplně každý,“ dodává pracovník hvězdárny.
Zvláštní okolnosti vnímá i autor připravované přednášky. „Lepší je být s posluchači v přímém kontaktu. Člověk může sledovat jejich reakce, debatovat s nimi a odpovídat na jejich otázky. Tohle u internetového přenosu chybí,“ srovnává odborný pracovník hvězdárny Petr Zelený.
Obdobný názor sdílí také ředitel hvězdárny. „Streamováním této a v případě trvání mimořádných opatření a zájmu i dalších přednášek reagujeme na nastalou situaci. Osobní setkání se však nahradit nedají. Proto věříme, že s příznivci astronomie se brzy setkáme v naší hvězdárně,“ říká Libor Lenža.
autor: Josef Beneš