Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
Do dalšího ročníku své činnosti zanedlouho vstoupí astronomický kroužek při naší hvězdárně. Děti, které mají o tento obor zájem, se do kroužku stále mohou přihlásit.
„Osvojí si základy sférické astronomie – naučí se mimo jiné orientovat na noční obloze a rozpoznávat planety, hvězdy, hvězdokupy a jiné vesmírné objekty,“ popisuje náplň kroužku jeho vedoucí a odborný pracovník hvězdárny Radek Kraus. „Také si vyzkoušejí jednoduché výpočty podle Kepplerových zákonů a pozorování pomocí teleskopů, u nichž poznají, jak fungují, a naučí se je nastavovat. Zároveň se ohlédneme do historie, aby děti věděly, jak dlouho lidstvo dospívalo k současnému poznání.“
Úvodní schůzka proběhne ve středu 16. září v 16:00 h. „Předpokládáme, že kroužek budou navštěvovat děti z předchozích ročníků, ale uvítáme i nové zájemce. Podle jejich celkového počtu se rozhodneme, zda zůstanou v jedné, nebo vytvoří dvě skupiny,“ doplňuje vedoucí kroužku.
Astronomické kroužky mají ve Valašském Meziříčí bezmála stoletou tradici. „První vznikl v roce 1922. Mezi trojicí zakládajících členů byl Antonín Ballner, průkopník astronomie na Valašsku a majitel nyní památkově chráněné observatoře, která byla předchůdkyní naší hvězdárny,“ připomíná Kraus.
Podrobnosti včetně přihlášky lze najít na www.astrovm.cz, odkaz Aktuální program.
autor: Josef Beneš