V uplynulých dnech se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v těchto kategoriích: 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.
Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.
Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Do dalšího ročníku své činnosti zanedlouho vstoupí astronomický kroužek při naší hvězdárně. Děti, které mají o tento obor zájem, se do kroužku stále mohou přihlásit.
„Osvojí si základy sférické astronomie – naučí se mimo jiné orientovat na noční obloze a rozpoznávat planety, hvězdy, hvězdokupy a jiné vesmírné objekty,“ popisuje náplň kroužku jeho vedoucí a odborný pracovník hvězdárny Radek Kraus. „Také si vyzkoušejí jednoduché výpočty podle Kepplerových zákonů a pozorování pomocí teleskopů, u nichž poznají, jak fungují, a naučí se je nastavovat. Zároveň se ohlédneme do historie, aby děti věděly, jak dlouho lidstvo dospívalo k současnému poznání.“
Úvodní schůzka proběhne ve středu 16. září v 16:00 h. „Předpokládáme, že kroužek budou navštěvovat děti z předchozích ročníků, ale uvítáme i nové zájemce. Podle jejich celkového počtu se rozhodneme, zda zůstanou v jedné, nebo vytvoří dvě skupiny,“ doplňuje vedoucí kroužku.
Astronomické kroužky mají ve Valašském Meziříčí bezmála stoletou tradici. „První vznikl v roce 1922. Mezi trojicí zakládajících členů byl Antonín Ballner, průkopník astronomie na Valašsku a majitel nyní památkově chráněné observatoře, která byla předchůdkyní naší hvězdárny,“ připomíná Kraus.
Podrobnosti včetně přihlášky lze najít na www.astrovm.cz, odkaz Aktuální program.
autor: Josef Beneš