Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Konec prázdnin si užívají ve hvězdárně

Konec prázdnin si užívají ve hvězdárně

Lepší závěr prázdnin si účastníci příměstského tábora v naší hvězdárně snad ani nemohli přát...

Chopili se nůžek a z papírových proužků a lepidla společně vystavěli věž kosmodromu, vyšší než oni sami. Předtím si zahráli turnaj ve strategické hře Ubongo, po obědě je čekalo pozorování Slunce i s přípravou dalekohledu a práce s 3D brýlemi

Jedenáct dětí nejen z Valašského Meziříčí tráví celý pracovní týden na příměstském táboře místní hvězdárny. „Snažíme se, aby program byl zábavný a zároveň vzdělávací,“ říká táborový vedoucí a odborný pracovník hvězdárny Radek Kraus.

Iveta Pittnerová si bohatý program užívá. „Líbilo se mi stavění věže. Také jsme malovali, co bychom chtěli vidět ve vesmíru. Nakreslila jsem mrtvou hvězdu, která vytvářela hvězdný prach, černou díru, Mars, Jupiter a hvězdu větší než Slunce,“ prozrazuje osmiletá dívka z Valašského Meziříčí, která je na táboře se svým dvojčetem Radimem. A co by si přála ještě vyzkoušet? „Láká mě pozorování hvězd dalekohledem,“ odpovídá Iveta.

Stejně jako ona a její bratr je i Ladislav Vanger na příměstském táboře poprvé. „Nevěděl jsem, co přesně budeme dělat, ale těšil jsme se. A zatím mě to baví, hlavně všechno, co se týká astronomie,“ vypráví dvanáctiletý školák z Rožnova pod Radhoštěm, jenž se o astronomii zajímá a rád vzpomíná na pozorování hvězd, které zde zažil už dříve.

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz