Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


22.09.2020
Blízký vzdálený svět zákrytů a erupcí

Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.

25.08.2020
Proměnné hvězdy pod drobnohledem

Amatérští astronomové z celé republiky se setkali v naší hvězdárně. Po celý týden zde probíhá jubilejní 60. ročník praktika pozorovatelů proměnných hvězd. Na programu jsou přednášky, noční pozorování, zpracovávání výsledků a odborné diskuze. Výsledkem společné práce jsou světelné křivky, znázorňující změny jasnosti pozorovaných vesmírných objektů.

11.05.2020
Astronomický kroužek aneb duben ON-LINE

Jak jsme vás již informovali, astronomický kroužek probíhá od března prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu pokračoval i v měsíci dubnu, kdy proběhlo 5 on-line schůzek. Náměty těchto virtuálních setkání se vztahovaly k některým z astronomických jevů a k fyzikálním zákonům.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Konec prázdnin si užívají ve hvězdárně

Konec prázdnin si užívají ve hvězdárně

Lepší závěr prázdnin si účastníci příměstského tábora v naší hvězdárně snad ani nemohli přát...

Chopili se nůžek a z papírových proužků a lepidla společně vystavěli věž kosmodromu, vyšší než oni sami. Předtím si zahráli turnaj ve strategické hře Ubongo, po obědě je čekalo pozorování Slunce i s přípravou dalekohledu a práce s 3D brýlemi

Jedenáct dětí nejen z Valašského Meziříčí tráví celý pracovní týden na příměstském táboře místní hvězdárny. „Snažíme se, aby program byl zábavný a zároveň vzdělávací,“ říká táborový vedoucí a odborný pracovník hvězdárny Radek Kraus.

Iveta Pittnerová si bohatý program užívá. „Líbilo se mi stavění věže. Také jsme malovali, co bychom chtěli vidět ve vesmíru. Nakreslila jsem mrtvou hvězdu, která vytvářela hvězdný prach, černou díru, Mars, Jupiter a hvězdu větší než Slunce,“ prozrazuje osmiletá dívka z Valašského Meziříčí, která je na táboře se svým dvojčetem Radimem. A co by si přála ještě vyzkoušet? „Láká mě pozorování hvězd dalekohledem,“ odpovídá Iveta.

Stejně jako ona a její bratr je i Ladislav Vanger na příměstském táboře poprvé. „Nevěděl jsem, co přesně budeme dělat, ale těšil jsme se. A zatím mě to baví, hlavně všechno, co se týká astronomie,“ vypráví dvanáctiletý školák z Rožnova pod Radhoštěm, jenž se o astronomii zajímá a rád vzpomíná na pozorování hvězd, které zde zažil už dříve.

autor: Josef Beneš

PředchozíNásledujícíZpět
Příměstský tábor - 2. turnus 8
«« Předchozí678910Následující »»


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje