Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Hvězdárna Valašské Meziříčí a Hvězdárna Vyškov měly opět možnost si navzájem předat zkušenosti. Ze strany valašskomeziříčíské hvězdárny se jednalo o radu a pomoc při sestavení dalekohledů pro pozorování Slunce, ze strany vyškovské hvězdárny pak o ukázku poněkud odlišných programů pro děti z mateřských školek. Pro předání dalekohledů a předvedení programů byl zvolen termín konání workshopu Význam experimentu a praktických úloh ve vzdělávání projektu Obloha na dlani ve dnech 23. - 24. března 2012.
Poté, co se během loňského roku odehrály na hvězdárně ve Vyškově personální a organizační změny, povstala tato hvězdárna takříkajíc z popela. Večerní pozorování, astronomické kroužky, praktika pro studenty vysokých škol, programy pro mateřské, základní i střední školy, přednášky odborníků na aktuální témata v oboru astronomie a mnoho dalších aktivit je zajišťováno nevelkým kolektivem pracovníků. Tento výčet však není konečný a ambice toho, co chce vyškovská hvězdárna nabídnout návštěvníkům, sahají dál a dál.
Jednou z nich bylo také zakoupení nových dalekohledů pro pozorování Slunce. Díky předchozím společným akcím a úzké spolupráci poskytla Hvězdárna Valašské Meziříčí nejen vyčerpávající informace o přednostech a záporech dostupných dalekohledů, ale po jejich výběru (chromosferický dalekohled Lunt LS60THa B600 a fotosférický dalekohled Celestron OMNI 102 XLT) je pomohla také zkompletovat do jedné sestavy a při příležitosti návštěvy vyškovských kolegů na semináři projektu Obloha na dlani Význam experimentu a praktických úloh ve vzdělávání (více na www.oblohanadlani.eu) ve Valašském Meziříčí ve dnech 23. a 24. března 2012 bylo provedeno "zaškolení" pro práci s dalekohledy.
Na oplátku zase mohla Hvězdárna Valašské Meziříčí nabídnout okolním mateřským školám program, který ve Vyškově mezi dětmi předškolního věku slaví velký úspěch - Cestování s Ufounkem. Ředitelka vyškovské hvězdárny Dobromila Patáková si se svým zeleným kamarádem získala děti z Mateřské školy Lesná a Bystřička, které velmi ochotně a dychtivě odpovídaly na zvídavé otázky Ufounka. Díky příznivému počasí při návštěvě jedné ze školek mohl také nový dalekohled ukázat Slunce prvním pozorovatelům.
Další spolupráce Hvězdárny Valašské Meziříčí a Hvězdárny Vyškov bude pokračovat už v létě. Pro účastníky letního praktika na valašskomeziříčské hvězdárny bude připraven vyškovskou hvězdárnou zajímavý program. Táborníky také nemine setkání s dinosaury v DinoParku a živými zvířaty v ZOO Parku Vyškov.
autor: Markéta Konvičková
![]() |
MŠ Bystřička
|
«« Předchozí | 11121314 |