Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Jubilejní konference o výzkumu proměnných hvězd

Jubilejní konference o výzkumu proměnných hvězd

O prodlouženém víkendu 14.–17. listopadu 2008 se ve Hvězdárně Valašské Meziříčí uskutečnila jubilejní 40. jubilejní konference o výzkumu proměnných hvězd, pořádaná ve spolupráci se Sekcí pozorovatelů proměnných hvězd České astronomické společnosti (SPPH ČAS). Akce se zúčastnilo na 40 českých, slovenských i polských amatérských pozorovatelů a profesionálních vědeckých pracovníků podílejících se na výzkumu v této oblasti. Kromě tradičního semináře se uskutečnila také plenární schůze sekce. Program ozvláštnily dva slavnostní akty – udělení „Kopalovy přednášky“ ČAS a předání ceny J. Šilhána „Proměnář roku 2008“.

Letošní 40. konference o výzkumu proměnných hvězd byla výjimečná hned v několika ohledech souvisejících s vývojem tohoto i dalších oborů astronomie a techniky. První zvláštností byl fakt, že značná část příspěvků byla věnována v současnosti jednomu z nejperspektivnějších oborů nejen profesionální astronomie, a to pozorování extrasolárních planet. Technický vývoj v posledních deseti letech umožnil jejich efektivní pozorování relativně dostupnými amatérskými prostředky, navíc metodami, které již mnoho pozorovatelů používalo v minulosti právě pro sledování změn jasnosti hvězd. Za druhé byl v moha příspěvcích kladen důraz na spolupráci amatérů pozorujících z povrchu Země s odborníky majícími přístup k družicovým datům z teleskopů na oběžné dráze. Současné i budoucí projekty tohoto typu prezentovali RNDr. René Hudec, Csc., vědecký pracovník Astronomického ústavu Akademie věd ČR v Ondřejově, nebo Bc. Luboš Brát, předseda SPPH.

Možnosti současného astrofyzikálního výzkumu, který využívá přesné fotometrie proměnných objektů s vysokým časovým rozlišením, nastínil RNDr. Ladislav Hric, Csc. z Astronomického ústavu Slovenské akademie věd, když ve své prezentaci ukázal využití metody sledování takzvaného flickeringu (česky bychom řekli mihotání) světla přicházejícího z nějakého kosmického objektu. Současné metody totiž umožňují nejen sledování globální proměnnosti, ale také jemných variací na mnohem kratších časových škálách v řádu sekund, které přímo souvisejí s fyzikálními podmínkami jejich vzniku.

Unikátní událostí byla pro Hvězdárnu Valašské Meziříčí také, dnes již nejen ve vědeckém světě obvyklá, videokonference. Jedna z prezentací se odehrála přes internet, její autor Ondřej Pejcha, toho času PhD. student astronomie na Ohio State University, přednášel telemostem z USA o objevu neonové novy, přičemž posluchači jej mohli na projekčním plátně sledovat v reálném čase a po prezentaci klást otázky.

Důkazem aktivní činnosti jednotlivých účastníků byla řada drobných příspěvků prezentujících pozorovatelské aktivity, úspěchy i neúspěchy. Mezi jinými vystoupil polský host Jerzy Spiel, dlouholetý pozorovatel a spoluautor polské verze klasického návodu pro pozorovatele proměnných hvězd.

Jako součást konference se v neděli odpoledne uskutečnilo slavnostní předání Kopalovy přednášky, což je ocenění, které zřídila Česká astronomická společnost v roce 2007 a které nese jméno slavného českého astronoma Zdeňka Kopala. V roce 2008 ČAS udělila čestnou Kopalovu přednášku doc. RNDr. Davidu Vokrouhlickému, DrSc. z Astronomického ústavu Univerzity Karlovy za nedávné významné výsledky při výzkumu malých těles Sluneční soustavy, zejména při studiu dynamické historie rodin planetek hlavního pásu. (více)

Po laureátské přednášce následovala vzpomínka na Zdeňka Kopala, významného českého matematika a astronoma. Návštěvníci zhlédli pásmo dobových zvukových materiálů a videoukázek z mnoha zdrojů (mimo jiné z archivu Hvězdárny Valašské Meziříčí), doplněné komentářem Pavla Suchana a Petra Sobotky. (více)

V rámci konference o výzkumu proměnných hvězd následovala v neděli večer plenární schůze členů sekce, spojená s volbami nového výboru a předáním ceny „Proměnář roku 2008“, kterou převzal Jerzy Spiel. V rámci plenární schůze byl předsedou sekce na další období zvolen opět Bc. Luboš Brát. Zároveň došlo k jejímu přejmenování na Sekci proměnných hvězd a exoplanet (původní název byl B.R.N.O. – sekce pozorovatelů proměnných hvězd ČAS). Nový název má více odpovídat současnému stavu a náplni sekce.

Prohlédněte si fotogalerii z konference.

autor: Jiří Srba


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies