Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

15.12.2023
Zapomenuté výročí – Bohumil Maleček

V letošním roce uplynulo 100 let od narození Ing. Bohumila Malečka CSc., který působil na hvězdárně ve Valašském Meziříčí v letech 1961-1989 nejen jako ředitel, ale i jako odborný pracovník a organizátor sítě pozorovatelů zákrytů hvězd tělesy sluneční soustavy. Vystudovaný geoget se specializací na astronomickou geodézii. 

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Hvězdárna, jak ji možná neznáte

Hvězdárna, jak ji možná neznáte

Jak vypadala naše hvězdárna v plánech architektů? Proč nemá vlastní planetárium?

Virtuální výstavu s názvem Hvězdárna v plánech a výkresech si od 30. listopadu mohou prohlédnout návštěvníci internetové eBadatelny Zlínského kraje. „Věnovali jsme ji stavebnímu vývoji našeho areálu. Kromě hlavní budovy jsou zde další solitérní objekty různého stáří,“ připomíná autor výstavy a odborný pracovník hvězdárny Radek Kraus.

Historický základ rozlehlého areálu představuje dřevěná hvězdárna Antonína Ballnera z roku 1929, která je nejstarší na Moravě. Hvězdárna, mezi astronomy důvěrně přezdívaná „Kolňa  badajna“, je chráněnou technickou památku. V její blízkosti vyrostla v roce 1955 hlavní budova, postavená podle plánů architekta Zdeňka Plesníka. O šest let později přibyla jižní observatoř, jež se stala centrem pozorování sluneční aktivity. 

„Jižní budova je pozůstatkem velkorysého záměru, který z neznámých důvodů zůstal na papíře,“ upozorňuje Kraus. „Chodbou měla být propojena s planetáriem, jež se stejným způsobem mělo propojit s Plesníkovou hvězdárnou. Ze stavby planetária sešlo, i když ministerstvo školství a osvěty na počátku 60. let vyhlašovalo, že do deseti let ho budou mít v každém okresním městě.“

Málo známá je také skutečnost, že v 70. a 80 letech se zrodil plán na rozšíření hvězdárny o další observatoř. „Kvůli zhoršujícím se světelným podmínkám ve Valašském Meziříčí měla vzniknout v sousední obci Malá Lhota. Autorem architektonického návrhu byl tehdejší ředitel hvězdárny Josef Maleček,“ vypráví Kraus o záměru, který rovněž zůstal nenaplněn.  

Výstava nabízí pohled na nepříliš známé stavební plány, ale i dobové fotografie a skicy, doprovázené textem. „Je mezi nimi například nerealizovaný plán architekta Jaroslava Hlaváče, který je proti současné podobě hvězdárny o poznání skromnější, navíc zachycuje původní pozemkovou situaci. Zajímavá je i studie zahradnických úprav, jejíž autoři převzali některé Hlaváčovy prvky,“ popisuje odborný pracovník hvězdárny.

Na portálu https://ebadatelna.zlkraj.cz/, sloužícím paměťovým institucím Zlínského kraje ke zveřejňování digitálního obsahu jejich sbírkových a knihovních předmětů, naše hvězdárna nevystavuje poprvé. „V minulosti jsme veřejnosti představili třeba historii Ballnerovy hvězdárny nebo přístrojovou techniku,“ doplňuje Kraus. Současná výstava potrvá do února příštího roku, kdy ji nahradí další, věnovaná zakladateli hvězdárny a jejímu prvnímu řediteli Josefu Dolečkovi.

 

autor: Josef Beneš

NásledujícíZpět
Hvězdárna, jak ji možná neznáte 1
123


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies