Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Očekávání valašského astronoma se naplnilo. Další pozorovatelé potvrdili existenci „jeho“ dvojhvězdy.
Významný objev, který letos 24. listopadu učinil Petr Zelený z naší hvězdárny za asistence kolegů Jiřího Srby a Ladislava Šmelcera, se podařilo ověřit. Tři týdny poté, co z výsledků pozorování zákrytu hvězdy TYC 2392-01288-1 planetkou Emma zjistil, že se jedná o dvojhvězdu, jeho poznatek potvrdili další astronomové v zahraničí.
„Kontinentální pozorovatelské centrum European Asteroidal Occultation Network už obdrželo výsledky 7 pozorování, z nichž 5 bylo pozitivních,“ informuje Zelený. „I když ostatní pozorování vyšla negativně, jsou pro nás důležitá, neboť pomáhají ohraničit prostor, kam až může planetka sahat,“ dodává.
Pozitivní výsledky přinesla pozorování astronomů v Itálii a Alžírsku. „Italové je zprvu vyhodnotili jako negativní. Po opakovaném posouzení pořízených záznamů však evropské centrum existenci dvojhvězdy potvrdilo. Alžírští kolegové sice k objevu druhé hvězdy přímo nepřispěli, ale pomohli zjistit parametry dvojhvězdy, například úhlovou vzdálenost a vzájemnou pozici obou jejích částí,“ vysvětluje odborný pracovník hvězdárny.
Pozorování našich i zahraničních astronomů potvrdilo rovněž správnost dříve vytvořeného prostorového modelu planetky Emma. „Vyplývá z něj, že má nepravidelný tvar a její střední průměr činí přibližně 131 kilometr,“ konstatuje Zelený, pro něhož se tím celý objev uzavřel.
autor: Josef Beneš