Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.
![]() |
V pátek 25.9. 2009 se po celé Evropě uskutečnila již tradiční akce Evropská noc vědců. Při této příležitosti nabízejí vědecké i popularizační organizace řadu programů, pořadů či prohlídek, při kterých můžou návštěvníci nakouknout vědcům „pod ruce“.
Do programu Evropské noci vědců se tradičně zapojuje také Hvězdárna Valašské Meziříčí. V roce 2009 pro návštěvníky připravila hned několik pořadů.
Pracovník hvězdárny PhDr. Tomáš Mohler předvedl řadu fyzikálních pokusů, odhalujících taje elektromagnetického záření.
Pozvanou přednášku s názvem Země z pohledu astronoma přednesl významný český astronom RNDr. Luboš Kohoutek, CSc., emeritní vědecký pracovník na univerzitě v Hamburku. Po přednášce následovala malá autogramiáda, návštěvníci si mohli nechat podepsat stejnojmennou publikaci.
Po skončení přednáškového programu následovaly pro širokou veřejnost programy spojené s pozorováním hvězdné oblohy (a že nám tentokrát počasí přálo).
V areálu hvězdárny se uskutečnila prezentace externího pracovníka hvězdárny Ivo Míčka (zároveň také předsedy Společnosti Pro Meziplanetární Hmotu – SMPH) s názvem Pod širou oblohou aneb proč pozorujeme hvězdy, při které si návštěvníci mohli vychutnat pohled na nebe pouhým okem.
V pozorovatelně hvězdárny pak probíhala (pod vedením Bc. Radka Krause) již zavedená Beseda u dalekohledu. Dominantními objekty na obloze byly Měsíc a planeta Jupiter, které si návštěvníci mohli prohlédnout hlavním dalekohledem.
Zájemci o odbornější program mohli v budově odborného pracoviště shlédnout astronoma (Ladislava Šmelcera) při práci a seznámit se s problematikou pozorování proměnných hvězd.
Snímky z Noci vědců 2009 si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.
Noci vědců na Hvězdárně Valašské Meziříčí se v roce 2009 zúčastnilo na 70 zájemců. Akci finančně podpořila Evropská Unie.
Paralelně s nocí vědců probíhala na hvězdárně akce s názvem Setkání starých meteorářů.
autor: Jiří Srba