Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.
Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.
Hvězdárna Valašské Meziříčí v rámci svých aktivit již několik let připravuje přenosné výstavy související s astronomií, které bezplatně nabízí a zapůjčuje základním i středním školám ve Zlínském kraji. Výstavy obvykle tématicky navazují na učební osnovy nebo je rozšiřují.
Zároveň s výstavou nabízíme i doplňkovou přednášku, která je sice zpoplatněna, ale i přesto je finančně výhodná a školy této možnosti v hojném počtu využívají.
V posledních týdnech jsme zamířili do oblasti Kroměřížska s výstavami Jeden den na oběžné dráze a Kosmický výzkum v každodenním životě. Obě jsou zaměřeny na kosmonautické téma, ale přesto jej každá z výstav pojímá svým vlastním, originálním způsobem.
Třetí výstava s názvem Sputnikem to všechno začalo, která je vytištěna jako soubor velkých plakátů na kvalitní plastové fólii, je v současnosti zapůjčena u našich slovenských kolegů na Kysucké hvězdárně v Kysuckém Novém Městě.
autor: Tomáš Pečiva