V uplynulých dnes se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v kategoriích žáků 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.
Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.
Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Po téměř dvouměsíční přestávce obnoví naše hvězdárna v pondělí 7. prosince návštěvnický provoz. Veřejnosti bude přístupná do 22. prosince, poté nastane každoroční vánoční pauza. Co zájemcům o astronomii nabídneme?
Denní prohlídky – každý pracovní den od 7. do 18. prosince, vždy od 10.00 do 14.00 h – prohlídka hlavní budovy s astronomickými výstavami, exkurze v kopuli a za příznivého počasí pozorování Slunce pomocí dalekohledu, v případě zájmu návštěva dřevěné Ballnerovy hvězdárny a jižní observatoře
Večerní astronomická pozorování – každý pracovní den od 7. do 18. prosince, vždy od 18.00 h – Jupiter, Saturn, Mars, dvojhvězdy, mlhoviny, v závěru období Měsíc
Mimořádná pozorování konjunkce Jupiteru a Saturnu – denně od 18. do 22. prosince (včetně soboty a neděle), vždy od 16.30 do 18.00 h – za příznivého počasí pozorování dalekohledem v kopuli, při velkém počtu návštěvníků také dalekohledy umístěnými venku.
autor: Josef Beneš