Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

13.11.2020
Zákryty hvězd? Fascinující disciplína!

Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.

02.11.2020
Astronomický kroužek pokračuje ON-LINE

Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Babí léto přepsalo rekordní tabulky

Babí léto přepsalo rekordní tabulky

Přestože letošní babí léto tropy stále nepřineslo, rekordní tabulky už přepsat stačilo.

Do historie meteorologických měření, jež naše hvězdárna provádí nepřetržitě od roku 1957, v minulých dnech přibyly dva rekordní zápisy. „V úterý 15. září jsme naměřili maximální denní teplotu 29,2 °C, o den později 27,3 °C. Byly to nejvyšší hodnoty pro daný den za celé dosavadní měření,“ konstatuje odborný pracovník hvězdárny Petr Zelený.

V úterý tak k dosažení parametrů tropického dne chybělo pouhých 0,8 °C. „I tropické dny už jsme v září zaznamenali. Celkem jich za dobu měření bylo 9, z toho dvakrát v jediném roce. Naposledy to bylo 1. září loňského roku, kdy jsme naměřili 30,4 °C. Absolutní rekord pro tento měsíc pochází z roku 2015, kdy se 1. září teplota vyšplhala na 32,9 °C,“ nahlíží odborný pracovník hvězdárny do statistik.

Zato takzvané letní dny, kdy nejvyšší denní teplota překoná hranici 25 °C, bývají v tomto období vcelku běžné. „V září 2016 jich bylo celkem 13, letos jsme dosud napočítali 6 letních dnů,“ uzavírá Zelený.

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje