Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Babí léto přepsalo rekordní tabulky

Babí léto přepsalo rekordní tabulky

Přestože letošní babí léto tropy stále nepřineslo, rekordní tabulky už přepsat stačilo.

Do historie meteorologických měření, jež naše hvězdárna provádí nepřetržitě od roku 1957, v minulých dnech přibyly dva rekordní zápisy. „V úterý 15. září jsme naměřili maximální denní teplotu 29,2 °C, o den později 27,3 °C. Byly to nejvyšší hodnoty pro daný den za celé dosavadní měření,“ konstatuje odborný pracovník hvězdárny Petr Zelený.

V úterý tak k dosažení parametrů tropického dne chybělo pouhých 0,8 °C. „I tropické dny už jsme v září zaznamenali. Celkem jich za dobu měření bylo 9, z toho dvakrát v jediném roce. Naposledy to bylo 1. září loňského roku, kdy jsme naměřili 30,4 °C. Absolutní rekord pro tento měsíc pochází z roku 2015, kdy se 1. září teplota vyšplhala na 32,9 °C,“ nahlíží odborný pracovník hvězdárny do statistik.

Zato takzvané letní dny, kdy nejvyšší denní teplota překoná hranici 25 °C, bývají v tomto období vcelku běžné. „V září 2016 jich bylo celkem 13, letos jsme dosud napočítali 6 letních dnů,“ uzavírá Zelený.

autor: Josef Beneš

NásledujícíZpět
Babí léto přepsalo rekordní tabulky 1
12345


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies