Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

13.11.2020
Zákryty hvězd? Fascinující disciplína!

Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.

02.11.2020
Astronomický kroužek pokračuje ON-LINE

Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Astronomové v odlesku Nobelových cen

Astronomové v odlesku Nobelových cen

Nejprestižnější ocenění vědecké práce – Nobelova cena – bude námětem on-line přednášky, kterou ve středu 21. dubna v 18:00 hodin uspořádá naše hvězdárna. Odborný pracovník Ladislav Šmelcer se zaměří výhradně na ocenění za astronomii, jež při hodnocení významných objevů náleží do kategorie fyziky.

„Bude to průřez fascinující historií, která odhalila mnohá tajemství vesmíru. Posluchačům představím 22 krátkých příběhů, mnohdy překvapivých,“ prozrazuje autor přednášky. „Kupříkladu Albert Einstein nezískal Nocelovu cenu za Speciální teorii relativity, nýbrž za objev fotoelektrického jevu. Na jeho principu jsou založeny CCD čipy, bez nichž se neobejde žádná kamera, fotoaparát nebo mobilní telefon. Mimochodem, autoři CCD čipu Williard Boyle a George E. Smith získali Nobelovu cenu teprve v roce 2009, čtyřicet let po svém vynálezu,“ připomíná Šmelcer.  

K některým astronomickým jevům se váže hned několik Nobelových cen. „V případech kosmického záření a částic nazvaných neutrina byly uděleny za samotný objev a poté za vývoj detekčních přístrojů,“ doplňuje odborný pracovník hvězdárny.

O rostoucí prestiži astronomie podle něj svědčí skutečnost, že zástupci tohoto oboru získali od roku 2010 pět Nobelových cen, což je ve 120leté historii jejich udílení zdaleka nejvíce. „Vyznamenané objevy jsou o to cennější, že mnohdy se za nimi skrývají desítky let usilovné vědecké práce,“ říká autor přednášky, která proběhne na kanálu YouTube – k jejímu sledování postačí kliknout na příslušnou ikonu na titulní straně webu www.astrovm.cz.     

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje