Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Astronomové v odlesku Nobelových cen

Astronomové v odlesku Nobelových cen

Nejprestižnější ocenění vědecké práce – Nobelova cena – bude námětem on-line přednášky, kterou ve středu 21. dubna v 18:00 hodin uspořádá naše hvězdárna. Odborný pracovník Ladislav Šmelcer se zaměří výhradně na ocenění za astronomii, jež při hodnocení významných objevů náleží do kategorie fyziky.

„Bude to průřez fascinující historií, která odhalila mnohá tajemství vesmíru. Posluchačům představím 22 krátkých příběhů, mnohdy překvapivých,“ prozrazuje autor přednášky. „Kupříkladu Albert Einstein nezískal Nocelovu cenu za Speciální teorii relativity, nýbrž za objev fotoelektrického jevu. Na jeho principu jsou založeny CCD čipy, bez nichž se neobejde žádná kamera, fotoaparát nebo mobilní telefon. Mimochodem, autoři CCD čipu Williard Boyle a George E. Smith získali Nobelovu cenu teprve v roce 2009, čtyřicet let po svém vynálezu,“ připomíná Šmelcer.  

K některým astronomickým jevům se váže hned několik Nobelových cen. „V případech kosmického záření a částic nazvaných neutrina byly uděleny za samotný objev a poté za vývoj detekčních přístrojů,“ doplňuje odborný pracovník hvězdárny.

O rostoucí prestiži astronomie podle něj svědčí skutečnost, že zástupci tohoto oboru získali od roku 2010 pět Nobelových cen, což je ve 120leté historii jejich udílení zdaleka nejvíce. „Vyznamenané objevy jsou o to cennější, že mnohdy se za nimi skrývají desítky let usilovné vědecké práce,“ říká autor přednášky, která proběhne na kanálu YouTube – k jejímu sledování postačí kliknout na příslušnou ikonu na titulní straně webu www.astrovm.cz.     

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies