Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Astronomové v odlesku Nobelových cen

Astronomové v odlesku Nobelových cen

Nejprestižnější ocenění vědecké práce – Nobelova cena – bude námětem on-line přednášky, kterou ve středu 21. dubna v 18:00 hodin uspořádá naše hvězdárna. Odborný pracovník Ladislav Šmelcer se zaměří výhradně na ocenění za astronomii, jež při hodnocení významných objevů náleží do kategorie fyziky.

„Bude to průřez fascinující historií, která odhalila mnohá tajemství vesmíru. Posluchačům představím 22 krátkých příběhů, mnohdy překvapivých,“ prozrazuje autor přednášky. „Kupříkladu Albert Einstein nezískal Nocelovu cenu za Speciální teorii relativity, nýbrž za objev fotoelektrického jevu. Na jeho principu jsou založeny CCD čipy, bez nichž se neobejde žádná kamera, fotoaparát nebo mobilní telefon. Mimochodem, autoři CCD čipu Williard Boyle a George E. Smith získali Nobelovu cenu teprve v roce 2009, čtyřicet let po svém vynálezu,“ připomíná Šmelcer.  

K některým astronomickým jevům se váže hned několik Nobelových cen. „V případech kosmického záření a částic nazvaných neutrina byly uděleny za samotný objev a poté za vývoj detekčních přístrojů,“ doplňuje odborný pracovník hvězdárny.

O rostoucí prestiži astronomie podle něj svědčí skutečnost, že zástupci tohoto oboru získali od roku 2010 pět Nobelových cen, což je ve 120leté historii jejich udílení zdaleka nejvíce. „Vyznamenané objevy jsou o to cennější, že mnohdy se za nimi skrývají desítky let usilovné vědecké práce,“ říká autor přednášky, která proběhne na kanálu YouTube – k jejímu sledování postačí kliknout na příslušnou ikonu na titulní straně webu www.astrovm.cz.     

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies