Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Pozorovat noční oblohu pomocí dalekohledu a dozvědět se o vesmíru něco zajímavého mohou lidé i v místě svého bydliště.
Večerní astronomická pozorování pro veřejnost nabízí městům a obcím naše hvězdárna. „Stačí zvolit si termín a vhodné místo, a rádi přijedeme, abychom divákům umožnili pozorovat noční oblohu pomocí výkonných přenosných dalekohledů a zároveň nabídli poutavý doprovodný komentář,“ říká odborný pracovník hvězdárny Tomáš Pečiva.
Sezona terénních pozorování obvykle začíná v červnu a podle zájmu trvá do září. Za jasného počasí mohou diváci spatřit na obloze například Měsíc, planetu Saturn s jejími prstenci, Jupiter se čtyřmi nejjasnějšími měsíci, několik krásných hvězd, dvojhvězd a hvězdokup, stejně jako planetární mlhoviny a galaxie.
„Velmi často nás obce zvou při různých příležitostech, jakými jsou ukončení školního roku nebo obecní slavnosti. A když náhodou nevyjde počasí, lze se domluvit na náhradním programu nebo termínu,“ ujišťuje Pečiva. Oblast, kam astronomové se svou technikou cestují, bývá dosti rozlehlá – od Lutoniny na Zlínsku po Frýdlant nad Ostravicí na Frýdecko-Místecku, od Prostřední Bečvy na Vsetínsku po hrady ve Starém Jičíně a Štramberku na Novojičínsku. „Některé obce už si naši návštěvu rezervovaly v předstihu,“ dodává odborný pracovník hvězdárny.
Podrobnosti o terénních astronomických pozorováních se zájemci dozvědí a program si mohou objednat na e-mailu hvezdarna@astrovm.cz nebo na telefonu 571 611 928.
autor: Josef Beneš