Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Astronomové přijedou za publikem

Astronomové přijedou za publikem

Pozorovat noční oblohu pomocí dalekohledu a dozvědět se o vesmíru něco zajímavého mohou lidé i v místě svého bydliště.

Večerní astronomická pozorování pro veřejnost nabízí městům a obcím naše hvězdárna. „Stačí zvolit si termín a vhodné místo, a rádi přijedeme, abychom divákům umožnili pozorovat noční oblohu pomocí výkonných přenosných dalekohledů a zároveň nabídli poutavý doprovodný komentář,“ říká odborný pracovník hvězdárny Tomáš Pečiva.

Sezona terénních pozorování obvykle začíná v červnu a podle zájmu trvá do září. Za jasného počasí mohou diváci spatřit na obloze například Měsíc, planetu Saturn s jejími prstenci, Jupiter se čtyřmi nejjasnějšími měsíci, několik krásných hvězd, dvojhvězd a hvězdokup, stejně jako planetární mlhoviny a galaxie.

„Velmi často nás obce zvou při různých příležitostech, jakými jsou ukončení školního roku nebo obecní slavnosti. A když náhodou nevyjde počasí, lze se domluvit na náhradním programu nebo termínu,“ ujišťuje Pečiva. Oblast, kam astronomové se svou technikou cestují, bývá dosti rozlehlá – od Lutoniny na Zlínsku po Frýdlant nad Ostravicí na Frýdecko-Místecku, od Prostřední Bečvy na Vsetínsku po hrady ve Starém Jičíně a Štramberku na Novojičínsku. „Některé obce už si naši návštěvu rezervovaly v předstihu,“ dodává odborný pracovník hvězdárny.

Podrobnosti o terénních astronomických pozorováních se zájemci dozvědí a program si mohou objednat na e-mailu hvezdarna@astrovm.cz nebo na telefonu 571 611 928.

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies