Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.
Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.
„…dvě stě šestnáct hodin smíchu a zábavy…“, i tak lze charakterizovat již realizovaný sedmnáctý ročník astronomického tábora, který se uskutečnil v polovině července (9. 7. – 18. 7. 2010) na Hvězdárně Valašské Meziříčí. Letošního ročníku letního putování vesmírem, jak zní oficiální název akce, se zúčastnilo devatenáct dětí ve věku od 9 do 14 let.
Program tábora se opíral o zkušené lektory, kteří se dlouhodobě věnují pedagogické činnosti na hvězdárně. V průběhu necelých deseti dnů se děti naučily zacházet s astronomickými dalekohledy, pronikly do tajů orientace na nebeské sféře, prozkoumaly atmosféru Slunce. Vedle zmíněných praktických úkolů probíhaly i teoretické přednášky doprovázené hádankami a experimenty. Příkladem mohou být přednášky z kosmonautiky, které byly zakončeny výrobou raket s následným odpalováním.
Prázdniny jsou určeny k odpočinku dětí a v tomto duchu probíhala i celotáborová hra Ztraceni ve vesmíru. Během šesti etap děti prozkoumávaly neznámé části vesmíru a hledaly cestu k mateřské planetě Zemi. Během hry musely opravit raketoplán; sestavit mapu hvězdné oblohy neznámé části vesmíru; sestrojit raketu; předvést své vědomosti z astronomie na Astronomické stezce, a to hned dvakrát; každý den uhodnou dvě hádanky; předvést svou zdatnost v astronomickém víceboji atd. Soutěžilo se v týmech a jednotlivcích. Vítězové obdrželi nejen sladké odměny.
K létu patří také cestování a výlety. Oproti předchozím ročníkům se na táboře uskutečnily dva celodenní výlety. Nejdříve jsme navštívili Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, kde mnohé překvapila úroveň hmotné kultury obyvatel Valašska. O dva dny později se mohly děti kochat krásou krajiny v okolí Valašského Meziříčí, při výpravě na Jarcovskou gulu.
K táboru patří také hry pro zábavu, k lepšímu poznání sama sebe a druhých, táboráky a špekáčky. Všechny hry neprozradíme, pouze ty nejúspěšnější alespoň podle názvu: bouřka a čokoláda.
Tímto chceme také poděkovat rodičům za jejich důvěru a ochotu vyslat své děti na vzdělávací tábor, pořádaný Hvězdárnou Valašské Meziříčí, příspěvkovou organizací Zlínského kraje.
Zúčastněte se příští rok i vy!
autor: Radek Kraus