Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Astronomický tábor 2009

Astronomický tábor 2009

Od roku 1994 pořádá Hvězdárna Valašské Meziříčí astronomický tábor pro děti a mládež. Letošní 16. ročník byl ve znamení celotáborové hry nazvané Dvanáct úkolů pro hvězdáře. 

Počet úspěšných řešitelů se rovnal počtu dětí na táboře, tedy číslu sedmnáct. Odměnou byl slavnostní ceremoniál s udílením cen a pasovacích listů. Úkoly nebyly jednoduché, někteří účastníci k jejich splnění potřebovali několik pokusů. Ke složitějším patřily například  výpočet místního  hvězdného času, přesné nastavení dalekohledu nebo vysvětlení některých meteorologických jevů, třeba přívalového deště. Z teorie se stala praxe během výletu na Radhošť. Náhlý přívalový déšť proměnil silnici vedoucí z Černé hory do Rožnova pod Radhoštěm v malou říčku, a nenechal na žádném z účastníků nit suchou.

Večerní a noční pozorování, jako nejdůležitější aktivita bylo zaměřeno na sledování povrchovým útvarů na Měsíci. Krátery, brázdy, záliv a dómy zanášeli mladí hvězdáři do pozorovacích protokolů. Pro nováčky byla připravena série pozorování zaměřených na orientaci na noční obloze. Samotným observacím předcházela teoretická průprava v podobě přednášek.

Program tábora obohatil denní blok fyzikálních experimentů. Mladí hvězdáři se ponořili do tajů statické elektřiny, magnetismu, optiky, mechaniky kapalin atd. Závěr dne plného experimentů se proměnil v soutěž o nejlepší konstrukci rakety. Nejlepší raketa se ve vzduchu udržela přes deset sekund.

Poslední večer se mladí hvězdáři proměnili v rej pestrobarevných karnevalových masek usilujících o přízeň poroty.

 

P. S.:…také jsme hráli fotbal, bowling, soutěžili o čokoládu, plnili astronomickou stezku a astronomický několikaboj…

 

Děkujeme rodičům za projevenou důvěru. 

autor: Radek Kraus


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies