Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
![]() |
Od roku 1994 pořádá Hvězdárna Valašské Meziříčí astronomický tábor pro děti a mládež. Letošní 16. ročník byl ve znamení celotáborové hry nazvané Dvanáct úkolů pro hvězdáře.
Počet úspěšných řešitelů se rovnal počtu dětí na táboře, tedy číslu sedmnáct. Odměnou byl slavnostní ceremoniál s udílením cen a pasovacích listů. Úkoly nebyly jednoduché, někteří účastníci k jejich splnění potřebovali několik pokusů. Ke složitějším patřily například výpočet místního hvězdného času, přesné nastavení dalekohledu nebo vysvětlení některých meteorologických jevů, třeba přívalového deště. Z teorie se stala praxe během výletu na Radhošť. Náhlý přívalový déšť proměnil silnici vedoucí z Černé hory do Rožnova pod Radhoštěm v malou říčku, a nenechal na žádném z účastníků nit suchou.
Večerní a noční pozorování, jako nejdůležitější aktivita bylo zaměřeno na sledování povrchovým útvarů na Měsíci. Krátery, brázdy, záliv a dómy zanášeli mladí hvězdáři do pozorovacích protokolů. Pro nováčky byla připravena série pozorování zaměřených na orientaci na noční obloze. Samotným observacím předcházela teoretická průprava v podobě přednášek.
Program tábora obohatil denní blok fyzikálních experimentů. Mladí hvězdáři se ponořili do tajů statické elektřiny, magnetismu, optiky, mechaniky kapalin atd. Závěr dne plného experimentů se proměnil v soutěž o nejlepší konstrukci rakety. Nejlepší raketa se ve vzduchu udržela přes deset sekund.
Poslední večer se mladí hvězdáři proměnili v rej pestrobarevných karnevalových masek usilujících o přízeň poroty.
P. S.:…také jsme hráli fotbal, bowling, soutěžili o čokoládu, plnili astronomickou stezku a astronomický několikaboj…
Děkujeme rodičům za projevenou důvěru.
autor: Radek Kraus